Zadbaj o skórę dłoni
Dłonie są nie tylko ważnym atrybutem urody, ale i najważniejszym „narzędziem pracy”. To po prostu wizytówka każdego człowieka. Troska o dłonie jest zatem niezwykle istotna w każdym wieku!
Co się dzieje ze skórą naszych rąk, gdy przybywa nam lat?
W miarę upływu lat skóra traci wiele ze swoich pierwotnych właściwości. Jako pierwsza ulega nieuniknionemu procesowi starzenia się. Naturalna odnowa włókien kolagenowych jest coraz słabsza, a w związku z tym zmniejsza się jego ilość i jakość. Rezultatem tych procesów jest utrata jej jędrności i elastyczności, a także nadmierna suchość.
Nasz niepokój i niezadowolenie budzą pojawiające się wraz z wiekiem zmiany skórne - ciemne przebarwienia na twarzy i dłoniach. Powstają na skutek nadmiernego odkładania się pigmentu skóry - melaniny, na obszarach o średnicy od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Przebarwienia maja zwykle kolor od jasno do ciemnobrązowego. Mają nieregularny kształt, są płaskie i nie odróżniają się fakturą od reszty skóry. Ich powstawanie indukowane jest działaniem promieni UV, a raz powstałe mają tendencję do odnawiania. Aby ustrzec się przebarwień, powinniśmy stosować kremy i emulsje z filtrami UV o wysokości minimim SPF 20 i unikać bezpośredniego przebywania na słońcu, szczególnie latem w godzinach od 12 do 16.
Czynniki, które negatywnie wpływają na stan skóry naszych dłoni oraz proste sposoby niwelowania ich negatywnego działania.
- nadmierna ekspozycja na słońce i promieniowanie UV (np. solarium) - Zbyt długie poddawanie się działaniu promieniowania UV prowadzi do wysuszenia skóry rąk, a w związku z tym zmniejszenia w niej zawartości elastyny i kolagenu. Kolagen twardnieje, a skóra staje się mniej miękka i jędrna, wiotczeje. Pod wpływem promieniowania UV powstają też przebarwienia.
- niska temperatura powietrza i wiatr - nie pomagają w utrzymaniu pięknej i gładkiej skóry dłoni. Aby zapobiec podrażnieniom, przesuszeniu i pękaniu skóry, zakładajmy wełniane lub skórzane rękawiczki oraz używajmy kremu tak często, jak tylko tego potrzebujemy.
- detergenty - wysuszają delikatną skórę dłoni i przyczyniają się do jej podrażnienia. Dlatego do mycia naczyń oraz sprzątania koniecznie zakładajmy gumowe lub silikonowe rękawiczki. Często słyszę od pań: „Nie jestem przyzwyczajona do mycia czy sprzątania w rękawiczkach.” A ja zapewniam, że można się do tego przyzwyczaić. Wystarczy się przemóc i spróbować.
- twarda” woda, czyli woda o dużej ilości minerałów - wysusza i osłabia płaszcz hydro-lipidowy skóry, dlatego po kąpieli zadbajmy, aby nawilżyć nasze ciało, a więc i dłonie, balsamem lub masłem odżywczym.
Czy pielęgnacja rąk wymaga dużego wysiłku?
Zmiany zachodzące w skórze - mimo że są nieuniknione - możemy w pewien sposób opóźnić, stosując właściwą pielęgnację skóry i odpowiedni tryb życia. Pamiętajmy, że „nasze dłonie zdradzają nasze nawyki.”
Oto kilka prostych rad, które warto stosować na co dzień:
- do mycia dłoni wybierajmy delikatne detergenty nie wysuszające skóry
- na zmarszczki na dłoniach aplikujmy specjalne kremy i olejki do pielęgnacji skóry dłoni lub… kremy przeciwzmarszczkowe do twarzy
- przed wyjściem na słońce używajmy kremu z filtrem UV nie tylko na twarz i dekolt, ale także na dłonie
- pamiętajmy o suplementach diety z witaminami A i E, kwasami omega, gdyż pozytywnie wpływają na kondycję skóry, jak i całego organizmu
- pijmy dużo wody
- jedzmy jak najwięcej świeżych owoców i warzyw, naturalnego źródła witamin
Na koniec rada dla osób, które uwielbiają „babcine sposoby”:
- kąpiel w krochmalu (mące ziemniaczanej), która genialnie nawilża i chroni naskórek przed uszkodzeniami
- kąpiel w ciepłej oliwie - świetnie regeneruje bardzo wysuszoną skórę
Autor: technik farmaceutyczny Aleksandra Biały