Darmowa dostawa od 299,00 zł
Do darmowej wysyłki brakuje Ci 299,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Leki na zgagę/reflux - tabletki, preparaty

( ilość produktów: 39 )

Zgaga to uczucie palenia i pieczenia umiejscowione za mostkiem w dołku nadsercowym. Często odczuwane również w gardle. Zgaga jest spowodowana cofaniem się treści pokarmowej żołądka wraz z kwasem solnym do przełyku. Silne działanie kwasu solnego drażni przełyk wywołując nieprzyjemne uczucie pieczenia i palenia. Zgaga jest typowym objawem dla choroby refluksowej, która polega właśnie na cofaniu się treści pokarmowej do przełyku co spowodowane jest nieprawidłowym kurczeniem się mięśnia zwieracza przełyku.   Zwykle u osób po 40 r.ż. zaleca się badanie endoskopowe w celu wykluczenia innych chorób dających podobne objawy. Jeśli natomiast zgaga pojawia się sporadycznie nie jest konieczne wykonywanie takiego badania.  

Jak zapobiec zgadze?  

Niektóre pokarmy mogą wywoływać zgagę jednak jest to kwestia indywidualna. Należy zaobserwować u siebie co powoduje zgagę, jaki pokarm i starać się go unikać. Zgadze często sprzyjają zbyt obfite, ale również późne posiłki, dlatego należałoby jeść mniejsze porcje a częściej i ostatni posiłek powinien być 2-3 h przed snem. Warto również ograniczyć spożywanie tłuszczy, gazowanych napojów, alkoholu, kawy i zrezygnować z palenia papierosów. Są to czynniki, które mogą zwiększać ryzyko pojawienia się zgagi. Schylanie się tuż po posiłku lub też pozycja leżąca po konsumpcji. Jeśli opisane sposoby nie przynoszą ulgi a dolegliwości są uporczywe i nasilają się należy zwrócić się do lekarza w celu konsultacji.  

Zatem co na zgagę? Jakie leki na refluks i zgagę?  

Najczęściej stosowanymi lekami na zgagę są leki hamujące wydzielanie kwasu solnego. Zawierają one substancje takie jak omeprazaol, esomeprazaol, pantoprazol lub leki z innej grupy leków takie jak famotydyna czy ranitydyna. Ponadto są to leki na zgagę bez recepty. Inne leki na zgagę to m.in. leki zobojętniające kwas solny i działające osłonowo na błonę śluzową. Również są to leki na zgagę bez recepty do których zaliczyć można związki magnezu, glinu, kwas alginowy i sukralfat. Substancje te chwilowo mogą przynieść ulgę jednak nie zaleca się ich stosowania długotrwale bez konsultacji z lekarzem. Preparatem na zgagę są także leki prokinetyczne stosowane jako uzupełnienie leczenia hamującego wydzielanie kwasu solnego m.in. cisapryd, metoklopramid.  

Co na zgagę w ciąży?  

Kobiety ciężarne zwłaszcza w 3 trymestrze ciąży boryka się ze zgagą. Lekami pierwszego wyboru są leki zobojętniające kwas solny takie jak związki magnezu, glinu czy wapnia. Jednak zwykle zaleca się uprzednią konsultacje z lekarzem.  

Pojawia się także pytanie: co na refluks u niemowląt? U niemowląt często obserwuje się tak zwane ulewanie, jednak jeśli nie jest ono zbyt częste i trwające długo nie powinno niepokoić. Warto zwrócić uwagę na to czy dziecko nie jest przekarmiane, nie kłaść dziecka na brzuszku zaraz po jedzeniu, pozwolić aby mu się „odbiło”. W przypadku dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym można spróbować zmienić na mleko typu AR lub rozważyć zagęszczenie pokarmu.

pixel