Darmowa dostawa od 299,00 zł
Do darmowej wysyłki brakuje Ci 299,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Odleżyny - żele, maść kremy

( ilość produktów: 12 )

Odleżyna to ognisko martwicy przechodzące w rodzaj owrzodzenia, które rozwija się pod wpływem ucisku zwykle u osób długotrwale leżących. Spowodowane jest przez ucisk i tarcie skóry. Częstymi miejscami odleżyn są pięty, łokcie, kolana ale równie często pojawiają się na pośladkach, kości krzyżowej.  

Jak rozpoznać odleżynę i co zrobić aby zapobiec powstawaniu odleżyn?  

Pierwszym objawem odleżyny jest zaczerwienienie skóry w miejscu tarcia lub ucisku. Jest to moment kiedy należy wdrożyć odpowiednią profilaktykę by nie dopuścić do owrzodzenia. Zalecana jest wtedy zmiana pozycji chorego, odpowiednia pielęgnacja skóry oraz delikatny masaż okolic zmiany skórnej w celu poprawy ukrwienia. Wskazane są specjalne materace przeciwodleżynowe, które mają zmniejszać ryzyko ich powstawania.  

Co na odleżyny? Chusteczki, kremy, żele, kremy, pianki  

W początkowej fazie ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry chorego. Odpowiednie oczyszczanie skóry do czego mogą posłużyć chusteczki pielęgnacyjne zawierające allantoinę i witaminę E, które łagodzą podrażnienia i pielęgnują zmienioną chorobowo skórę. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie zmienionego miejsca poprzez zastosowanie kremów na odleżyny czy żeli na odleżyny. Wybór preparatów na odleżyny jest bardzo szeroki, dostępne są zarówno maści, żele ale także kremy czy pianki bogate w takie składniki jak pantenol, allantoinę, cynk, betainę i witaminy A, E, F. Substancje te delikatnie pielęgnują, łagodzą podrażnienia, zabezpieczają ranę przed rozwojem owrzodzenia.  

Co stosować na odleżyny I i II stopnia? Maści, opatrunki  

Na odleżyny I i II stopnia zalecane jest stosowanie maści na odleżyny z antybiotykiem, które stosuje się pod jałowe opatrunki. Dostępne w aptekach są również gotowe opatrunki m.in. hydrożelowe, hydrokoloidowe, których zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności środowiska i stałej temperatury w celu oczyszczenia i gojenia rany. Dobór opatrunku należy podejmować indywidualnie z uwagi na rozległość, głębokość, obecność wysięku czy występowanie infekcji w ranie. Opatrunki często są odpowiednim preparatem na odleżyny na kości ogonowej, pośladkach ale także piętach. W przypadku rozwoju owrzodzenia konieczna będzie konsultacja lekarska i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

pixel