Darmowa dostawa od 299,00 zł
Do darmowej wysyłki brakuje Ci 299,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Leki na niestrawność - tabletki, krople

( ilość produktów: 30 )

Niestrawność lub inaczej dyspepsja, czyli złe trawienie. Jest to zespół objawów takich jak: uczucie pełności po posiłku, uczucie wczesnej sytości, odbijanie, zgaga, nudności lub wymioty oraz ból i pieczenie w nadbrzuszu. Objawy te trwają zwykle długo, minimum 3 miesiące, zalecana jest wizyta u lekarza w celu postawienia odpowiedniej diagnozy.  

Jakie są przyczyny niestrawności?  

Przyczyn niestrawności jest wiele. Dyspepsję można podzielić na czynnościową i organiczną. Dyspepsja czynnościowa to najprawdopodobniej zaburzenia kurczliwości odcinka przewodu pokarmowego, natomiast organiczna wynika z choroby, często jest to choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, refluks przełyku, może również wynikać z przyjmowania niektórych leków.  

Jak zapobiec niestrawności?  

Niektóre pokarmy mogą sprzyjać powstawaniu niestrawności, jednak jest to kwestia indywidualna. Należy zaobserwować u siebie co powoduje niestrawność, jaki pokarm i starać się go unikać. Na niestrawność często wpływają zbyt obfite, ale również późne posiłki, dlatego należałoby jeść mniejsze porcje, a częściej i ostatni posiłek powinien być zjedzony maksymalnie 2-3 h przed snem. Posiłki powinny być także dokładnie przeżute. Im mniejsze kawałki pokarmu trafiają do układu pokarmowego, tym lepiej są trawione. Warto również ograniczyć spożywanie tłuszczy, gazowanych napojów, alkoholu, kawy i zrezygnować z palenia papierosów. Są to czynniki, które mogą zwiększać ryzyko pojawienia się niestrawności. Należy wzbogacić dietę w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste. Unikać schylania się tuż po posiłku lub też pozycji leżącej po konsumpcji. Jeśli opisane sposoby nie przynoszą ulgi, a dolegliwości są uporczywe i nasilają się należy zwrócić się pomoc do lekarza.  

Co na niestrawność? Jakie leki na niestrawność można zastosować?  

Najczęściej stosowanymi lekami na niestrawność są leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego. Zawierają one substancje takie jak: omeprazaol, esomeprazaol, pantoprazol lub leki z innej grupy leków takie jak: famotydyna czy ranitydyna. Ponadto są to leki na niestrawność bez recepty. Inne leki na niestrawność to m.in. leki zobojętniające kwas solny i działające osłonowo na błonę śluzową żołądka i przewodu pokarmowego. Również są to leki na niestrawność bez recepty, do których zaliczyć można związki magnezu, glinu, kwas alginowy i sukralfat. Substancje te chwilowo mogą przynieść ulgę, jednak nie zaleca się ich stosowania długotrwale bez konsultacji z lekarzem. Preparatem na niestrawność są także leki prokinetyczne stosowane jako uzupełnienie leczenia hamującego wydzielanie kwasu solnego m.in. cisapryd, metoklopramid.  

Co na niestrawność w ciąży?  

Kobiety ciężarne, zwłaszcza w 3 trymestrze ciąży, borykają się z niestrawnością. Lekami pierwszego wyboru są leki zobojętniające kwas solny takie jak związki magnezu, glinu czy wapnia. Jednak zwykle zaleca się uprzednią konsultację z lekarzem.

pixel