Leki na kaca - tabletki, elektrolity, glukoza
( ilość produktów: 10 )Kac jest to subiektywne odczucie złego samopoczucia, które pojawia się kilka godzin po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Najczęściej występującymi dolegliwościami są ból głowy, pragnienie, nudności, wymioty, czasem biegunka, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, ogólne osłabienie, uczucie przygnębienia. Ponadto występuje brak apetytu, problem z koncentracją, potliwość, rozdrażnienie.
Alkohol wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Wpływa na zmianę zachowania, myślenia i nastroju. Na początku swojego działania powoduje ożywienie, rozluźnienie i euforie jednak faktycznie alkohol wywołuje senność, znużenie, spowolnienie. Wynika to depresyjnego działania alkoholu. Działanie psychoaktywne alkoholu w głównej mierze zależy od jego stężenia we krwi. Wpływ na stężenie alkoholu w krwi ma wiele czynników m.in. ilość wypitego alkoholu, płeć, masa ciała, czas trwania okazji do picia. Alkohol etylowy jest substancją dobrze wchłaniającą się z przewodu pokarmowego a wchłanianie zachodzi już w jamie ustnej. Alkohol jest substancją toksyczną i według WHO jest na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia dla Europejczyków. Do tej pory naukowcy nie określili bezpiecznej dawki alkoholu, która mogłaby zagwarantować brak negatywnego wpływu na organizm człowieka.
Jakie są przyczyny kaca?
Nie ma jednoznacznego wytłumaczenia przyczyny kaca jednak jest kilka teorii. Jedna z nim mówi o substancjach, które są wytwarzane podczas metabolizowania alkoholu w wątrobie. Inna teoria natomiast mówi o odwodnieniu mózgu co może być powodem kaca. Z pewnością ilość wypitego alkoholu ma duże znaczenie na to jak się czuje organizm człowieka na następny dzień. Jako przyczyny kaca podaje się także hipoglikemię, zatrucie organizmu aldehydem octowym (substancja do której przekształcany jest alkohol), niedobór glutaminy i witaminy B12.
Co na kaca? Jak poradzić sobie ze złym samopoczuciem po wypiciu napojów alkoholowych? Co zastosować na kaca?
Przede wszystkim zaleca się przyjmowanej dużej ilości płynów w celu nawodnienia organizmu. Jest kilka sposobów na złagodzenia kaca m.in. wypicie szklanki soku pomidorowego, herbaty z cytryną. Leki na kaca bez recepty dostępne w aptece zwierają głównie witaminę C, glukozę. Leki na kaca zawierają także witaminy z grupy B, mogą zawierać wyciąg z opuncji, która ma za zadanie zmniejszyć dolegliwości kaca.