Darmowa dostawa od 299,00 zł
Do darmowej wysyłki brakuje Ci 299,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Leki na cholesterol - tabletki, preparaty na podwyższony cholesterol

( ilość produktów: 11 )

Cholesterol jest steroidowym alkoholem, który w organizmie człowieka pełni wiele funkcji. Jego niewłaściwe stężenie prowadzi do rozwoju chorób zagrażających zdrowiu. Podwyższenie poziomu cholesterolu zwykle jest wynikiem, złej diety, małą aktywnością fizyczną, paleniem tytoniu lub predyspozycji genetycznych. Prawidłowe stężenie cholesterolu powinno wynosić: LDL (zły cholesterol) <3 mmol/l, HDL (dobry cholesterol) kobiety 1,2 mmol/l, mężczyźni 1 mmol/l; cholesterol całkowity TC 5 mmol/l, triglicerydy TG 1,7 mmol/l. Zalecane jest wykonanie lipidogramu, czyli oznaczenia stężenia cholesterolu innych frakcji we krwi, kobietom po 50 r.ż. i mężczyznom po 40 r.ż.  

Jak zapobiec hipercholesterolemii?  

W celu zmniejszenia wysokiego stężenia cholesterolu we krwi zalecane jest przede wszystkim stosowanie odpowiedniej diety w tym ograniczenie tłustych potraw, smażenia, a posiłki przyrządzać gotując, dusić czy grillować. Do diety należy wdrożyć stanole roślinne, które występują w owocach, orzechach, olejach roślinnych oraz nasionach. Spożywając nabiał, zwróć uwagę aby był o obniżonej zawartości tłuszczu. W miarę możliwości jedz minimum 2 razy w tygodniu ryby, a ogranicz czerwone mięso do maksymalnie 3 razy w tygodniu. Należy spożywać odpowiednią ilości warzyw i owoców, które zawierają wiele witamin działających antyoksydacyjnie. Dieta powinna być bogata w błonnik, który obniża całkowite stężenie cholesterolu oraz frakcję LDL (zły cholesterol). Pamiętaj o aktywności fizycznej minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut.  

Co na cholesterol?  

Leki na cholesterol bez recepty zawierają głównie wyciągi roślinne z ziela karczocha, ostropestu plamistego, które mają za zadanie obniżyć poziom cholesterolu. Dodatkowo leki na cholesterol zawierają kompleks witamin z grupy B. W skład preparatów na cholesterol wchodzą także sterole roślinne, polikosanol. Ich celem również jest obniżenie stężenia cholesterolu. Inne preparaty zawierają kwasy Omega-3, które wspomagają utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Są również leki na cholesterol, które w swoim składzie mają monakolinę K, ubidekarenon, które zmniejszają stężenie cholesterolu i triglicerydów. Inne tabletki na cholesterol są lekami dostępnymi na receptę i są to m.in. statyny (atorwastatyna, rosuwasatyna, lowastatyna i inne), fibraty ( fenofibrat), żywice jonowymienne (kolesewelam), inhibitory wchłaniania cholesterolu lub leki na cholesterol nowej generacji jak inhibitory PCSK9.

pixel