Darmowa dostawa od 299,00 zł
Do darmowej wysyłki brakuje Ci 299,00 zł

Maść, żele na oparzenia

( ilość produktów: 19 )

Oparzenie to uszkodzenie skóry w wyniku działa ciepła, substancji żrących, prądu elektrycznego czy promieni słonecznych. Podział oparzeń dzieli się na stopnie i wyróżnia się oparzenia I, II i III stopnia w zależności od głębokości oparzenia. Oparzenia I stopnia obejmują naskórek. Charakteryzują się zaczerwienieniem skóry i ból, objawy ustępują po kliku dniach bez pozostawienia blizn. Oparzenia II stopnia obejmują naskórek, część skóry właściwej i tworzą na powierzchni skóry pęcherze. Oparzenia te goją się nieco dłużej niż oparzenia I stopnia ale również nie pozostawiają blizn. Natomiast oparzenia III stopnia charakteryzuje się martwicą skóry właściwej wraz z naczyniami, nerwami oraz tkanką tłuszczową znajdującą się pod skórą. Oparzenie III stopnia wymaga przeszczepu i goi się bardzo długo, pozostawiając blizny.  

Jak pomóc w przypadku oparzenia?  

Po oparzeniu uszkodzoną skórę należy przemyć chłodną, czystą wodą do czasu ustąpienia bólu. Następnie zaleca się nałożyć wilgotny opatrunek z gazy jałowej i owinąć bandażem. Zwykle w przypadku oparzenia niemowlaka lub dziecka wymaga kontaktu z lekarzem. Aby uniknąć poparzeń słonecznych zaleca się unikanie promieni słonecznych szczególnie w godzinach 12-15, a jeśli już wychodzimy na słońce należy nakładać na skórę krem z wysokim filtrem.  

Co na oparzenia? Jakie leki na oparzenia należy zastosować?  

W celu złagodzenia bólu w wyniku oparzenia zaleca się zastosowanie preparatów z pantenolem, który dodatkowo wspomaga regeneracje skóry, nawilża i koi podrażnioną skórę. Szczególnie polecany na oparzenia termiczne. Leki na oparzenia zawierają m.in. balsam peruwiański, który posiada właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne. Innym preparatem o podobnym działaniu jest jodowany powidon. Jest to środek dezynfekujący i bakteriobójczy. Preparaty na oparzenia zawierają także alantoinę i witaminy w tym witaminę E i F, które łagodzą podrażnioną skórę i dodatkowo nawilżają ją. Leki na oparzenia bez recepty dostępne w aptece zawierają często kilka substancji m.in. kłącze pięciornika, sulfobituminian amonu, tlenek cynku i tetraboran sodu. Substancje te mają działać przeciwzapalnie, ściągająco i wysuszająco. Stosowaną substancją w oparzeniach jest także kwas borny w postaci maści lub maść nagietkowa. Wspomagająco w leczeniu oparzeń zalecany jest również nitrofural, wykazujący działanie przeciwbakteryjne.  

Przydatne w leczeniu oparzeń są także specjalne opatrunki żelowe, pianki i żele chłodzące. Środki na oparzenia zawsze warto mieć w apteczce pierwszej pomocy.

pixel