Trwałość kosmetyków
Kupując kremy zwykle oczekujemy jak najwyżej jakości, a zapominamy jak istotne jest przechowywanie kosmetyków, tak by ich działanie nie ulegało przez to istotnym zmianom. Szczególnie istotne jest to w przypadku kremów, toników bądź żeli oczyszczających, które stosujemy na co dzień. Podstawową oznaką iż produkt nie zmienił swoich właściwości jest nieprzekroczona data ważności,
po jej upływie przy stosowaniu może dojść do powstania uczuleń bądź do ogólnej reakcji alergicznej. Najszybciej zepsuciu ulegają preparaty na bazie wody między innymi lekkie kremy, tusze do rzęs oraz fluidy. Kremy należy bardzo szczelnie zakręcać by nie doprowadzić do zbędnego kontaktu z otoczeniem zewnętrznym. Trwałość kremów wynosi zwykle około 6 miesięcy, po tym okresie trzeba być ostrożnym bowiem łatwo można doprowadzić do podrażnienia skóry stosując krem, który prawdopodobnie stracił już swoje właściwości. Tusze do rzęs również wykazują trwałość do okresu 6 miesięcy od momentu otwarcia, jeśli tusz gęstnieje i przy nabieraniu tworzą się grudki nie nadaje się już do użytku. Fluidy nadają się do użytku przez dłuższy okres czasu bowiem do 1,5 roku. Najlepiej wybierać fluidy z dozownikiem, które dłużej zachowują swoją trwałość oraz są mniej podatne na zanieczyszczenia.
Najbardziej trwałe są zwykle kosmetyki na bazie alkoholu czyli wody toaletowe oraz perfumy a także kosmetyki sypkie takie jak pudry, róże oraz cienie do powiek bowiem ważne są przez okres około 3 lat. Zwracać uwagę jednak należy na ich czystość poprzez szczelne ich zamykanie oraz regularne czyszczenie pędzelków bądź gąbek którymi je nakładamy. Kremy, balsamy oraz mleczka do ciała posiadają zwykle 2 letni termin przydatności.
Zwracać należy uwagę na kosmetyki do pielęgnacji twarzy z krótkim terminem ważności bowiem po upływie czasu przydatności mogą wywołać reakcję alergiczną szczególnie jeśli chodzi o cerę wrażliwą, która bardzo łatwo ulega podrażnieniom.
Zgodnie z dyrektywą UE na pojemnikach oraz na opakowaniach zewnętrznych umieszczony jest symbol otwartego słoiczka tzw. PAO (Period After Opening ? czas po otwarciu), w którym umieszczona jest cyfra informująca o ilości miesięcy bezpiecznego stosowania danego produktu od momentu otwarcia (3M, 6M, 12M). Jeśli na opakowaniu oprócz symbolu PAO widnieje również data ważności to w takim przypadku bierze się pod uwagę ilość miesięcy, w których jest przydatny do użycia. W przypadku produktów, których termin ważności wynosi 30 miesięcy lub nawet więcej symbol PAO nie musi być umieszczony na opakowaniu.