Trądzik u dorosłych - dlaczego występuje ? Jak pielęgnować skórę trądzikową
Jedną z mniej przyjemnych cech dorastania był trądzik. Niektóre z nas męczyły się z nim bardziej, inne mniej, ale mało która kobieta może się pochwalić, iż ją te problemy ominęły w ogóle. Na szczęście przebrnęłyśmy ten okres, lata z końcówką -naście już dawno za nami, a tu... on! Wrócił. Trądzik. I nie chce odejść. Co robić? I dlaczego właśnie mnie się to przytrafiło?
Przyczyny występowania trądziku u dorosłych.
Problem ten dotyczy wielu kobiet po 30 roku życia, również tych, które szczęśliwie wcześniej trądziku nie miały. Po drugie nie wiadomo do końca, co powoduje pojawienie się trądziku u dorosłych. Nie ma jednej przyczyny, a znaczenie mogą mieć:
- zmiany hormonalne - to dlatego zmiany pojawiają się na ogół w drugiej fazie cyklu miesiączkowego (w naszym organizmie znajduje się wówczas nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów płciowych)
- stres
- niewłaściwa dieta - spożywanie nabiału, słodyczy, ostrych przypraw, alkoholu
- nikotyna
- zanieczyszczenie środowiska
- niewłaściwie dobrane kosmetyki
- niektóre leki - np. steroidy, leki przeciwdrgawkowe
- genetyka
Trądzik młodzieńczy a trądzik u dorosłych
Trądzik osób dorosłych nie jest taki sam jak trądzik młodzieńczy. Różni się przede wszystkim lokalizacją zmian oraz ich rodzajem. Tym razem mniej jest zaskórników, ale za to powstają grudki i krostki, czyli zmiany o charakterze zapalnym. Poza tym zmiany te umiejscowione są głównie w dolnej części twarzy, na brodzie i szyi (tzw. strefa U) oraz na dekolcie i plecach. Niestety są one na ogół większe, bardziej bolesne i dłużej utrzymują się na skórze niż te, które miałyśmy jako nastolatki. Na dodatek często prowadzą do powstania blizn oraz przebarwień.
W przypadku, gdy ilość zmian zapalnych jest duża, konieczna jest wizyta u dermatologa. Może się okazać, iż niezbędna będzie kuracja antybiotykami czy lekami hormonalnymi. Jednak jeśli trądzik przebiega łagodnie, można w zwalczaniu go wykorzystać dermokosmetyki.
Jak prawidłowo pielęgnować skórę trądzikową
Podstawową czynnością musi stać się dla nas codzienna i staranna pielęgnacja skóry. Zaczynamy od dokładnego oczyszczania skóry kosmetykami do tego przeznaczonymi. Każdy, kto preferuje mycie twarzy żelami z użyciem wody, znajdzie bez problemu w aptekach preparaty pozbawione mydła i alkoholu, za to często z dodatkiem wody termalnej oraz składników o działaniu przeciwbakteryjnym. Alternatywą dla tego typu produktów są płyny micelarne, które nie wymagają użycia wody, a doskonale oczyszczają naszą skórę i usuwają makijaż, dzięki obecności w swoim składzie miceli.
Na tak przygotowaną skórę możemy zastosować kremy, które w swoim składzie będą zawierać substancje złuszczające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne. Pamiętajmy jednak, że wiele tego typu kremów to produkty do stosowania wyłącznie na noc. Nie powinno się ich również używać w ciąży.
Natomiast na dzień możemy stosować lekkie kremy nawilżające lub nawilżająco-matujące, na nie można spokojnie nałożyć codzienny makijaż. Kremy nawilżająco matujące będą wpływać na ilość i jakość sebum - substancji wytwarzanej przez naszą skórę. Sebum jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry, ale gdy jest go nadmiar cera staje się tłusta i błyszcząca.
Przy skórze tłustej warto ponadto pamiętać o systematycznym złuszczaniu martwego naskórka. Jeżeli o to nie zadbamy, jego obecność będzie powodować zatykanie ujść gruczołów łojowych, a to z kolei będzie sprzyjać rozwojowi miejscowych stanów zapalnych i powstawaniu bolących krostek oraz grudek.
Oczywiście i na nie jest sposób - najlepszą odpowiedzią na tego typu problemy są maseczki i peelingi. Zwróćmy jednak uwagę, że tego typu kosmetyki należy stosować maksymalnie dwa razy w tygodniu. Nie powinniśmy także nakładać maseczek czy peelingu w przypadku ostrych stanów zapalnych.
Z kolei w okresie zwiększonego nasłonecznienia konieczna jest fotoprotekcja skóry trądzikowej. Brak ochrony przed słońcem spowoduje pogrubienie naskórka, co da w efekcie „wysyp” krost i grudek na jesień. Na szczęście w aptekach dostępne są kremy z filtrami o lżejszych konsystencjach, ze składnikami przeciwbakteryjnymi i matującymi.
Autor: Magdalena Mazur