Darmowa dostawa od 299,00 zł
Do darmowej wysyłki brakuje Ci 299,00 zł

Trądzik różowaty - palący problem

2017-12-21
Trądzik różowaty - palący problem

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest to przewlekły stan zapalny skóry, który dotyczy ok 10% populacji w wieku 35-55 lat, głównie u osób o jasnej karnacji i jasnych oczach (fototyp I i II). Powstaje na podłożu problemów naczyniowych (skóra naczynkowa) oraz łojotoku. Częściej dotyka kobiet, lecz u mężczyzn miewa cięższy przebieg, łącznie ze zmianami przerostowymi. Choroba często przebiega z okresowymi zaostrzeniami i wyciszeniami objawów.

Rodzaje trądziku różowatego

Wyróżnia się 3 postaci trądziku różowatego: Postać teleangiektatyczno-rumieniowata - zmiany rumieniowe utrwalone, często teleangiektazje, obrzęk twarzy, uczucie pieczenia i palenia skóry w obrębie zmian Postać grudkowo-krostkowa - rumień utrwalony w środkowej części twarzy, z okresowo występującymi grudkami i krostami, łojotok Postać z dominacją zmian przerostowych - skóra jest pogrubiała, o nieregularnej powierzchni, z obecnością zmian guzowatych. Zmiany najczęściej obejmują nos (tak zwany nos kalafiorowaty) mogą zajmować też brodę, czoło, policzki i uszy. Często stwierdzane jest też zapalenie mieszków włosowych.

Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Cechy trądziku różowatego:

    • nieustępujący rumień środkowej części twarzy
    • stany grudkowo-krostkowe
    • wzmożona reakcją naczynioruchowa
    • łojotok
    • swędzenie, pieczenie, ból skóry twarzy
    • zmiany przerostowe
    • teleangiektazje (poszerzone naczynia krwionośne)
    • obrzęk twarzy,
    • uczucie pieczenia i palenia skóry w obrębie zmian
    • nawracające zapaleniem spojówek i brzegów powiek (nie u wszystkich pacjentów) 

Przyczyny zaostrzenia i nawrotu trądziku różowatego

    • spożywanie pikantnych i ciężkostrawnych potrawz sauny lub basenów z chlorowaną wodą
    • zaburzenia endokrynologiczne (choroby tarczycy, zaburzenia miesiączkowania)
    • stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu, kwasu nikotynowego
    • stosowaniem zewnętrznych preparatów glikokortykosteroidowych na skórę twarzy
    • dużymi dawkami witamin B6 i B12 
    • występowanie opryszczki wargowej
    • silny stres

Unikając powyższych czynników i stosując odpowiednią pielęgnację skóry możemy znacząco poprawić stan skóry i zapobiegać nawrotom choroby.

Leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty jest schorzeniem, który wymaga leczenia dermatologicznego i którego nie da się wyleczyć całkowicie. W przypadku podejrzenia, że cierpimy na tę chorobę, należy udać się do dermatologa, gdyż nawet najlepsza pielęgnacja nie pomoże uporać się z tym schorzeniem. W leczeniu stosuje się zarówno zabiegi (np. laseroterapia), jak i leki na receptę wydawane z przepisu lekarza (w tym antybiotyki). Po zakończeniu terapii trzeba stale przestrzegać diety i dbać o skórę specjalistycznymi preparatami. Skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa, podatna na podrażnienia i wymaga specjalnej pielęgnacji, która pomaga odbudować uszkodzoną warstwę ochronną.

Jak właściwie pielęgnować skrórę dotkniętą trądzikiem różowatym

 Do codziennej pielęgnacji i mycia twarzy należy stosować dermokosmetyki dedykowane do skóry z takim właśnie problemem, bogate w substancje nawilżające i zmiękczające, takie które uspokajają i koją nadreaktywną skórę.

Trądzik różowaty – Oczyszczanie skóry

Ważne jest, aby były to preparaty dobrane do rodzaju skóry, a równocześnie bardzo delikatne, mogą być zarówno w formie żelu, płynu micelarnego czy mleczka. Zależy to od rodzaju cery i preferencji. Zdecydowanie należy unikać mydeł lub detergentów syntetycznych, a zwłaszcza kosmetyków zawierających środki zapachowe ponieważ działają drażniąco i wysuszająco. Wszelkie kosmetyki oczyszczające ze złuszczaniem mechanicznym – maski, peelingi są przeciwwskazane. W przypadku, gdy trądzik jest leczony dermatologicznie zaleca się, by używać wyłącznie dermokosmetyków do skóry wrażliwej, alergicznej. Preparaty do mycia powinny delikatnie oczyszczać nie naruszając ochronnej warstwy hydrolipidowej.

Trądzik różowaty – Pielęgnacja skóry

Do stałego użytku dobrze stosować dermokosmetyki ze składnikami łagodzącymi i uszczelniającymi naczynia, zmniejszającymi reaktywność i obrzęki, przyspieszającymi gojenie i  odbudowującymi ochronną warstwę lipidową. Obecne w niektórych kremach zielone pigmenty nie mają znaczenia terapeutycznego za to dają efekt wizualnego zmniejszenia rumienia. Podczas leczenia skóry, tak jak w przypadku preparatów do oczyszczania, warto sięgnąć po bardzo delikatne preparaty dla alergików. Dobrze, by w składzie były składniki takie jak alantoina, D-panthenol , woda termalna. Wskazane też jest stosowanie wówczas maseczek kojących i nawilżających.

Trądzik różowaty – Ochrona skóry

Przy trądziku różowatym, zarówno w momencie zaostrzenia jak i wyciszenia objawów należy bezwzględnie chronić skórę przed wpływem wszelkich szkodzących jej czynników zewnętrznych.  Słońce, wiatr, mróz nie są sprzymierzeńcami podczas zmagania się z tą chorobą. Dlatego na dzień powinno się wybierać preparaty z filtrem UV, a w okresie jesienno-zimowym pamiętać o kremach ochronnych. Oprócz produktów jej dedykowanych, można też stosować wszystkie do skór szczególnie wrażliwych.

 

mgr farm. Katarzyna Grębska

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixel