Darmowa dostawa od 299,00 zł
Do darmowej wysyłki brakuje Ci 299,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Tlenoterapia coraz bardziej popularna

2021-09-21
Tlenoterapia coraz bardziej popularna

Tlenoterapia coraz bardziej popularna 

Ta metoda poprawy stanu swojego zdrowia cieszy się od niedawna bardzo dużym zainteresowaniem. Tlenoterapia – na czym polega? Jakie przynosi korzyści i kiedy może nam naprawdę bardzo pomóc? Jakie są przeciwskazania do tlenoterapii? Tlenoterapia polega na tym, że pacjent wchodzi do specjalnej komory hiperbarycznej, a tam poprzez zwiększenie ciśnienia imitowane są warunki ciśnienia głębinowego. Lekko podwyższone ciśnienie poszerza nasze naczynia krwionośne, dzięki czemu stają się one podatne na przyswojenie większej ilości prozdrowotnego tlenu. Ten zaś nasyca wszystkie nasze komórki, tkanki oraz narządy, a to ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Podnosi się morfologia, płytki krwi. Dla całego organizmu jest to zbawienne, bo na co dzień nie dostajemy takiej dawki tlenu jak w komorach hiperbarycznych. W powietrzu stężenie tlenu wynosi 20%, w łagodnej komorze hiperbarycznej około 93%. Sesja tlenoterapii trwa od 60 do 80 minut. W tym czasie możemy się zrelaksować, poczytać książkę, a nawet się zdrzemnąć. Dla bezpieczeństwa i komfortu osoba poddawana tlenoterapii jest wyposażona w krótkofalówkę, jest w stałym kontakcie z personelem gabinetu, co sprawia poczucie bezpieczeństwa dla klienta Tlenoterapia hiperbaryczna wspiera naturalne procesy regeneracyjne naszego organizmu. Stała się popularna przez pandemię, bo to forma rehabilitacji dla osób, które mają powikłania po Covid-19.

Jest zalecana w wielu innych schorzeniach :

Udar mózgu i choroby serca Regularne zabiegi w komorze hiperbarycznej pomagają też w procesie przywracania sprawności osobom po udarze mózgu. Przyspieszają ponowne pobudzenie funkcji neurologicznych, poprawiają krążenie oraz mikrokrążenie. Zmniejszają stany zapalne oraz minimalizują objawy choroby wieńcowej. Badania wykazały znaczną poprawę u 73 pacjentów po udarze, którzy przeszli 40 sesji tlenoterapii hiperbarycznej. Z kolei 10 z 12 osób po operacji serca zostało całkowicie wyleczonych.

Autyzm. W Stanach Zjednoczonych od dawna mówi się o tym, że zabiegi w komorze hiperbarycznej poprawiają jakość życia osób ze spektrum autyzmu. Z badań dr Dana Rossignola z International Child Development Resource Centre wynika, że środowisko wysoko tlenowe pobudza „uśpione” komórki do pracy, wpływając na poprawę koncentracji, zdolności poznawczych oraz łatwość utrzymywania kontaktu wzrokowego. Poprawiła się ich pamięć, koncentracja, jakość snu, a nawet zdolność o interakcji społecznych. Dziecko w komorze hiperbarycznej może przebywać pod opieką osoby dorosłej.

Demencja i choroba Alzheimera. Pozytywne wyniki stosowania tlenoterapii hiperbarycznej u osób po udarze, skłoniły badaczy do przyjrzenia się jej wpływowi na zminimalizowanie objawów choroby Alzheimera i demencji. Badania przeprowadzone na grupie 64 pacjentów w podeszłym wieku, którzy korzystali z sesji w komorze regularnie przez 12 tygodni , wykazała zdecydowane polepszenie zdolności kognitywnych u wszystkich 64 pacjentów.

Reumatyzm. Objawy reumatyczne trudno sklasyfikować jako jedną chorobę. Można je jednak opisać jako ogół dolegliwości bólowych stawów, kręgosłupa czy szyi. Badania wskazują, że tlenoterapia mHBOT spowalnia proces rozwoju choroby, minimalizuje ból i poprawia sprawność fizyczną. Chociaż reumatyzm nadal jest nieuleczalny, to sesje w komorze hiperbarycznej mogą poprawić jakość życia osób borykających się z tą dolegliwością.

Problemy skórne, w tym trudno gojące się rany i owrzodzenia. Sesje tlenoterapii hiperbarycznej są zalecane przez dermatologów osobom chorym na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry (AZS), trądzik różowaty, grzybicę skóry i owrzodzenia. Przyspieszają również gojenie się ran. Stymulują komórki tkanki łącznej, które odpowiadają za produkcję kolagenu, a tym samym za uelastycznianie skóry. Duże dawki tlenu poprawiają też krążenie, działają przeciwzapalnie i wspierają rozwój komórek macierzystych, które zastępują uszkodzone komórki.

Inne zastosowanie komory hiperbarycznej :

●     urazy i uszkodzenia mózgu, w tym choroby neurologiczne np. stwardnienie rozsiane, Parkinson

●     borelioza,

●     kontuzje i urazy stawów oraz kości,

●     oparzenia,

●     głuchota,

●     depresja

●     sport –  naturalny i dozwolony doping

●     bóle migrenowe,

●     ADHD, zespół Aspergera, zespół Downa

●     anemia,

●     problemy ze wzrokiem,

●     uszkodzenia tkanek,

●     chroniczny ból,

●     cukrzyca i niektóre jej powikłania (w tym stopa cukrzycowa),

●     odmrożenia, ●     zawał serca, arytmia, choroba wieńcowa, dusznica bolesna,

●     problemy gastryczne, w tym niedrożność jelit lub ich owrzodzenie, choroba wrzodowa, zapalenie jelit, choroby odbytu, infekcje.  

Sesje tlenoterapii hiperbarycznej nie są odpowiednie dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania, które wykluczają z udziału w sesjach. Dlatego pierwszą wizytę w gabinecie tlenoterapii powinna poprzedzić konsultacja z lekarzem i pogłębiony wywiad medyczny na temat problemów zdrowotnych, schorzeń, przewlekłych chorób, przebytych wypadków czy stosowanych leków. Pozwoli to zminimalizować działania niepożądane i uniknąć problemów.

Najważniejsze przeciwwskazania:

●     odma płucna,

●     zapalenie dróg oddechowych,

●     epilepsja,

●     rozsiana choroba nowotworowa,

●     ostre schorzenia ucha,

●     ciąża,

●     rozrusznik serca,

●      stosowanie leków – cytostatyków (Doksorubicyna, Bleomycyna, Cisplatinum) oraz leku Mafenide aceta  

Do sesji tlenoterapii hiperbarycznej należy odpowiednio się przygotować. Przy umawianiu wizyty personel przekaże najważniejsze wytyczne. Należy wstrzymać się z paleniem papierosów i przyjmowaniem kofeiny  na 3-4 godziny przed rozpoczęciem sesji i jak najdłużej po jej zakończeniu, zdjąć wszelką biżuterię, zegarek, okulary w metalowych oprawkach, wyjąć klucze i  inne twarde przedmioty o ostrych krawędziach. Jeżeli klient ma cukrzycę, musi przed sesją przyjąć odpowiednią dawkę leków przeciwcukrzycowych., aby nie narazić się na hipoglikemię. Warto też spożyć lekki posiłek na ok. 2-3 godziny przed sesją. Na czas zabiegu należy też odłączyć urządzenia takie jak pompa insulinowa czy aparat słuchowy. Nie należy używać maści, kremów , lakieru do włosów i perfum, Paniom zaleca się demakijaż, ponieważ składniki zawarte w produktach do makijażu mogą wchodzić w reakcje z tlenem. W komorze hiperbarycznej panuje temperatura wyższa o ok. 2-3 stopnie niż w pomieszczeniu, w jakim jest zainstalowana. Dla swojego komfortu klient powinien ubrać się w bawełnianą i przewiewną odzież. Należy pamiętać, że do komory jedno lub dwuosobowej leżącej, lub siedzącej należy ściągnąć obuwie, dlatego też warto pomyśleć o zmianie skarpet na czyste.  

Po zakończonej sesji i opuszczeniu komory większość osób odczuwa przypływ energii i rześkość, ale czasami  może pojawić się senność i lekkie zmęczenie.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel