Retinol - składnik którego warto szukać w kosmetykach
2018-02-27
Każda kobieta pragnie być piękna. Dlatego właśnie troszczymy się o swój wygląd i nieustannie poszukujemy sposobów na pozbycie się (lub przynajmniej ukrycie) wszelkich naszych niedoskonałości. W dbaniu o urodę wydatnie wspomagają nas różnego rodzaju kosmetyki. Ich producenci prześcigają się w zapewnieniach, że tylko ich produkt zlikwiduje wszystkie nasze problemy. Dlatego w gąszczu rozmaitych preparatów nierzadko nie wiemy, co wybrać i zdarza się, że kupujemy coś, kierując się raczej wyglądem opakowania niż czymkolwiek innym. A jednak lepiej wiedzieć, co znajdziemy w danym kosmetyku i czy jego skład jest rzeczywiście tak korzystny.
Jednym ze składników dodawanych do preparatów kosmetycznych jest retinol. I zdecydowanie należy on do substancji, na które warto zwrócić uwagę.
Czym jest retinol?
Mówiąc krótko jest to związek chemiczny, który w naszym organizmie wraz z innymi retinoidami pełni funkcję witaminy A. Powstaje w wątrobie z β-karotenu (prowitamina A) i jest niezbędny do prawidłowego wzrostu organizmu, a także do utrzymania odpowiedniego stanu naskórka oraz błon śluzowych. Oczywiście retinol możemy pozyskiwać z jedzenia. Występuje między innymi w tranie, maśle i żółtkach jaj. Znajdziemy go rzecz jasna również w marchewce, ale także w owocach cytrusowych czy zielonych warzywach. Niestety, im jesteśmy starsi, tym nasza skóra gorzej sobie radzi z magazynowaniem potrzebnych składników odżywczych, w tym właśnie witaminy A. Z tego powodu staje się przesuszona i podatna na powstawanie zmarszczek, a dostarczanie witamin wyłącznie z pożywienia przestaje jej wystarczać. Dlatego właśnie sięgamy po kosmetyki.
Rzecz jasna przemysł kosmetyczny zdaje sobie sprawę z naszych potrzeb i szuka sposobów na dostarczenie nam odpowiednich substancji. W tym właśnie witaminy A. Określenia, po których powinniśmy ją rozpoznać w kosmetykach, są różne. Na opakowaniach możemy zetknąć się zarówno z terminami brzmiącymi znajomo - jak właśnie witamina A czy beta-karoten (β-karoten), jak i z określeniami bardziej tajemniczymi, jak n.p.: retinoidy, retinol, kwas retinowy, palmitynian retinylu. Te drugie nie są jednak tak do końca nazwami synonimicznymi (choć niektórzy tak je właśnie traktują).
Retinoidy to ogólna nazwa wszystkich związków chemicznych będących pochodnymi witaminy A. Wśród nich możemy wyróżnić na przykład:
- palmitynian retinylu, który należy do tzw. związków estrowych, czyli najsłabiej działających form witaminy A. Działają one głównie nawilżająco i zapobiegają łuszczeniu się oraz rogowaceniu skóry
- retinol - czyli podstawowa forma witaminy A (określany bywa też jako najczystsza forma witaminy A), która użyta w odpowiednim stężeniu i formule ulega w komórkach skóry przekształceniu do kwasu retinowego, dzięki czemu działa niezwykle skutecznie
- kwas retinowy - czyli najsilniejsza forma witaminy A, która z tego względu (może bowiem powodować podrażnienia, a nawet poparzenia skóry) jest stosowana w preparatach dermatologicznych wydawanych wyłącznie na receptę
- retinaldehyd - forma używana w kosmetykach o podwójnym działaniu: przekształca się w witaminę A, w zależności od potrzeb skóry, pobudza komórki skóry, która odzyskuje blask, gwarantuje optymalną tolerancję
Jak działa retinol?
Kosmetyki zawierające w swym składzie retinol są bardzo popularne. I z pewnością są to preparaty, które pomogą nam zadbać o właściwą kondycję skóry. Przede wszystkim bowiem przyczyniają się do jej wygładzenia, poza tym poprawiają jej strukturę i koloryt oraz zmniejszą zrogowacenia. Regularne stosowanie produktów z retinolem wpływa również na głębsze warstwy skóry - retinol przyczynia się do zwiększenia produkcji kolagenu, elastyny, a także kwasu hialuronowego. Wszystko to sprawia, iż skóra jest pełna blasku, zmarszczki się wygładzają i zmniejszają, a na dodatek przebarwienia ulegają rozjaśnieniu.
Kto powinien stosować retinol?
Kosmetyki z retinolem można więc stosować w kuracji przeciwzmarszczkowej, w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Warto jednak pamiętać, iż retinol jest substancją fotouczulającą i dlatego podczas kuracji retinolem należy stosować filtry słoneczne. Najlepiej kosmetyków z retinolem używać na noc, a na dzień nakładać kremy z filtrami UV. Jeśli zaś mamy suchą cerę, to w początkowej fazie stosowania retinolu będzie on działał wysuszająco, dlatego warto dodatkowo zaopatrzyć się w krem nawilżający. Natomiast kobietom w ciąży w ogóle nie zaleca się używania kremów z retinolem. Osoby o szczególne wrażliwej skórze w pierwszych dniach stosowania tych kosmetyków mogą obserwować przejściowe zaczerwienienie, pieczenie skóry twarzy. Należy wówczas przyzwyczajać skórę stopniowo poprzez używanie kremu co 2 dni, a dopiero po kilku zastosowaniach zacząć aplikować codzienne.
Aby jednak retinol rzeczywiście pozytywnie zadziałał na naszą skórę, kosmetyk musi zawierać jego odpowiednią ilość, dlatego warto zainwestować w produkty sprawdzonych i uznanych przez dermatologów kosmetyków aptecznych. Ważny jest również sposób przechowywania preparatu - opakowanie powinno być szczelnie zamknięte, a także trzymane z dala od wilgoci oraz z dala od światła.
Nie łudźmy się również, iż jakikolwiek kosmetyk z retinolem zadziała po kilku dniach stosowania. Na pierwsze efekty (niestety, któż bowiem nie marzy o błyskawicznych zmianach na lepsze) trzeba poczekać co najmniej 2 tygodnie.
Nie zmienia to jednak faktu, iż retinol jest wartościową substancją dla naszej skóry. Regularne i konsekwentne stosowanie z pewnością wpłynie pozytywnie na wygląd naszej cery.autor: Agnieszka Roczniak
Pokaż więcej wpisów z
Luty 2018