Darmowa dostawa od 299,00 zł
Do darmowej wysyłki brakuje Ci 299,00 zł

Jak pielęgnować skórę szyi ?

2018-01-11
Jak pielęgnować skórę szyi ?

     Boimy się zmarszczek na twarzy i staramy się ze wszystkich sił im zapobiegać, kupując rozmaite kremy, robiąc maseczki, peelingi itp. I w tym całym zamieszaniu niestety często zapominamy o szyi. A jest to błąd, za który prędzej czy później przyjdzie nam zapłacić...

Kilka słów o skórze szyi

     Skóra szyi jest znacznie cieńsza i bardziej delikatna niż skóra twarzy. Ma ona bowiem mniej kolagenu i elastyny. Do tego jest niemal pozbawiona gruczołów łojowych, co sprawia, iż jest mnie natłuszczona, a zatem szybciej się wysusza i łatwiej ulega podrażnieniom. Nic dziwnego więc, że zmarszczki pojawiają się na niej wcześnie i stanowią dla nas niemiłe zaskoczenie.

Co szkodzi skórze szyi ?

     Na kiepską kondycję szyi skóry wpływa również nasza postawa-zwykle kierujemy głowę w dół, bo tego wymagają od nas codzienne czynności. Jednak sprawia to także, iż szyja jest cały czas zgięta, przez co szybciej się marszczy. Równie źle działa na nią spanie na dużych i miękkich poduszkach.

     Poza tym na skórę szyi negatywnie wpływa nadmierna ekspozycja na słońce, a podrażnić ja mogą nawet zbyt szorstkie ubrania. Nie służy jej również palenie — i to nie tylko czynne, bierne także.

     Oczywiście zła kondycja skóry szyi może być również wynikiem niedoboru witamin w naszym organizmie, złej diety, a także problemów hormonalnych.

     Nie na wszystkie czynniki mamy pełny wpływ, ale pewne czynności w celu zadbania o skórę szyi każdy z nas jest w stanie podjąć.

Jak dbać o skórę szyi ?

     Przede wszystkim warto pamiętać o trzymaniu prawidłowej postawy, czyli chodzić, siedzieć, stać z wyprostowanymi plecami, ściągniętymi do tyłu barkami i głową lekko uniesioną do góry. Dobrym pomysłem będzie także zakup poduszki profilowanej (zwłaszcza, że przy okazji ucieszy się nasz kręgosłup, z prawidłowej postawy zresztą też) oraz wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie szyi. Podstawą naszych działań powinna być jednak właściwa pielęgnacja.

Pielęgnacja skóry szyi

     Pielęgnacja skóry szyi powinna się zaczynać od jej oczyszczania. Powinniśmy jednak unikać szorstkiej gąbki oraz zwykłego mydła, lepiej też nadmiernie nie trzeć skóry ręcznikiem. Najlepiej stosować te same preparaty, co przy oczyszczaniu twarzy-mleczka, toniki, płyny micelarne, żele. Sposoby nakładania i zmywania tych preparatów również są te same, co przy pielęgnacji twarzy. Warto jednak pamiętać, szczególnie używając wody, iż skórze lepiej przysłuży się woda chłodna niż gorąca. W czasie kąpieli zaś dobrym pomysłem jest naprzemienne polewanie szyi ciepłą i chłodną wodą - świetnie wpłynie to na jej ujędrnienie.

     Po oczyszczeniu skóry szyi możemy nałożyć na nią inne preparaty. W codziennej pielęgnacji będzie to po prostu krem, który należy stosować rano i wieczorem. Możemy użyć kremów specjalnie do tego przeznaczonych, albo wykorzystać nasz krem do twarzy. Dobrze by było, aby zawierał on witaminę A, C, E, kolagen, kwas hialuronowy lub kwasy owocowe AHA. Raz w tygodniu warto zastosować maseczkę złuszczającą, która pomoże usunąć martwy naskórek, wygładzi skórę i polepszy wchłanianie składników aktywnych. Po maseczce nakładamy na skórę krem.

Jak nakładać krem na szyję?

     Warto też wiedzieć, iż nakładanie kremu (lub innego preparatu) powinno się odbywać w odpowiedni sposób. Istotne jest, aby ruchy rąk były zgodne z kierunkiem przebiegu mięśni. To znaczy, że wmasowujemy preparat od dołu do góry, a nie odwrotnie. Dzięki temu nakładanie kosmetyku zadziała dodatkowo jako masaż szyi, bo w taki właśnie sposób powinien on być wykonywany — od dołu do góry. A masaż szyi poprawia elastyczność i napięcie skóry.

Okłady i kompresy na szyję

     Szybką poprawę wyglądu szyi mogą też przynieść okłady i kompresy. Najlepiej zimne. Najprostszym sposobem jest owinięcie kostki lodu w folię i masowanie nią skóry delikatnymi, okrężnymi ruchami (zaczynając od dekoltu, a kończąc na podbródku). Zabieg ten powinien trwać 2-3 minuty, a skóra po nim będzie wyglądała na lepiej nawilżoną i bardziej elastyczną.

     Można też stosować ciepły kompres na bazie oliwy z oliwek z dodatkiem witamin A i E. Owijamy wówczas szyję gazą nasączoną takim preparatem i trzymamy przez ok. 20 minut. Potem oczywiście musimy szyję opłukać i nałożyć na nią krem, najlepiej nawilżający.

     Natomiast jeżeli objawy starzenia się skóry na szyi są zaawansowane, możemy zawsze udać się po bardziej profesjonalną pomoc, czyli do kosmetyczki. W zaciszu gabinetu możemy poddać się różnorodnym zabiegom, dzięki którym nasza skóra odzyska jędrność i elastyczność.

     Na koniec jeszcze tylko jedna uwaga — pamiętajmy, że wszelkie zabiegi na skórze szyi, których dokonujemy samodzielnie, muszą być wykonywane bardzo delikatnie. W końcu to bardzo cienka i wrażliwa skóra.

autor: mgr farm. Iwona Luterek

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
pixel