Darmowa dostawa od 299,00 zł
Do darmowej wysyłki brakuje Ci 299,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dbać o suche włosy ?

2017-12-26
Jak dbać o suche włosy ?

Suche włosy to nie tylko problem lata, choć rzeczywiście słońce i morska woda powodują ich wysuszenie. Właśnie dlatego latem nasze włosy trudniej się rozczesują, tracą blask i nadmiernie się puszą, a w efekcie stają się podatne na zniszczenie, kruche, łamliwe i z rozdwojonymi końcówkami. Brak otoczki tłuszczowej sprawia po prostu, iż są one bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego o suche włosy należy właściwie dbać. O wypowiedź na temat suchych włosów poprosiliśmy eksperta: panią Agnieszkę Hempel, technika farmaceutycznego.

Co wysusza włosy?

Włosy wysusza wiele czynników, jest też wiele takich, które nie mają z porą roku nic wspólnego. Jednym z nich są niewłaściwie przeprowadzone zabiegi fryzjerskie i chemiczne (np.: rozjaśnianie włosów, farbowanie, trwała ondulacja, prostowanie, kręcenie na lokówce, nieodpowiednie suszenie włosów). Kolejnym czynnikiem bywa niewłaściwa pielęgnacja – np.: nieodpowiednio dobrane szampony, brak zabezpieczenia w postaci stosowania odżywek, tarcie ręcznikiem, nadużywanie chemicznych preparatów do pielęgnacji włosów. Jeszcze innym czynnikiem jest niewłaściwa dieta, czyli dieta, w której brakuje nienasyconych kwasów tłuszczowych typu Omega 3, witamin A i E, witamin z grupy B oraz minerałów takich jak: krzem, selen, żelazo. A poza tym wysuszać włosy może nam jeszcze woda chlorowana.

Nie zapominajmy też o tym, iż niektóre rodzaje włosów są suche z natury – takie są właśnie włosy kręcone i to niezależnie od stopnia kręcenia czy długości włosa. Zależy to po prostu od skóry głowy. Jeżeli nie wywarza ona odpowiedniej ilości łoju, to włosy będą suche. Dlatego warto na przykład spać ze związanymi włosami. Gdy śpimy w rozpuszczonych włosach, często kręcimy się przez sen i wtedy włosy się o siebie ocierają, łuski włosów się otwierają i uszkadzają się mechanicznie. Spanie ze związanymi włosami zapobiega takim sytuacjom.

Jak pielęgnować suche włosy?

Pielęgnując suche włosy, pamiętajmy o wyborze odpowiedniego szamponu i odżywki. Zasada doboru jest prosta: szampon dobieramy do potrzeb skóry głowy, a odżywkę do potrzeb włosów. Bo potrzeby te nie muszą być takie same-na przykład, gdy mamy problem z przetłuszczaniem się skóry głowy, to nie jest dla niej istotne, że nasze włosy są farbowane.

Jak już wybierzemy właściwy szampon, nie zapominajmy, że podczas mycia należy masować skórę głowy. Po co? Ponieważ wtedy pobudza się gruczoły łojowe do pracy, a to właśnie łój chroni włosy.

Na szamponie sprawa się nie kończy. Bardzo ważne jest, aby po każdym (naprawdę każdym) myciu głowy zastosować odżywkę. Dlaczego? Otóż szampony mają zasadowe PH i niestety zmieniają nam PH włosów. A jeżeli zostawimy włosy w zasadowym środowisku, to łuski włosów pozostaną otwarte, a w konsekwencji podatne na uszkodzenia. Przyniesie to nam także efekt „puszenia się” włosów. Odżywka jest właśnie po to, aby owo PH zmienić na powrót na kwaśne. To spowoduje, że włosy staną się gładkie i łatwe do rozczesania.

Poza tym szampon i odżywkę powinniśmy spłukiwać chłodną wodą. Nie zimną, ale chłodną.Pozwala to na zamknięcie się łusek włosowych i da nam w efekcie gładkie, lśniące włosy. Natomiast mokre włosy owijamy ręcznikiem i ugniatamy. Nie trzemy! Tarcie włosów ręcznikiem niszczy je.

Raz w tygodniu, a maksymalnie dwa razy w tygodniu, warto na włosy nałożyć maskę. Maski są bogatsze w składniki odżywcze niż odżywki, dlatego nie można stosować ich zbyt często. Jeśli ich nadużyjemy, to nasze włosy będą zbyt obciążone i zaczną wyglądać jak przetłuszczone.

W pielęgnacji suchych (i nie tylko suchych) włosów ważny jest także odpowiedni sposób używania suszarki. Najlepiej w ogóle jej nie używać, tylko pozwolić włosom wyschnąć. Jeśli już używamy tego urządzenia, suszmy włosy chłodnym strumieniem powietrza. Ważna jest też właściwa pozycja suszarki – nie suszymy włosów od dołu. Powinniśmy suszyć włosy zgodnie z ułożeniem łusek włosowych, czyli tak jak włosy rosną. Dlatego właśnie należy trzymać suszarkę nad głową.

Pamiętajmy też o regularnym podcinaniu końcówek, przynajmniej raz na trzy miesiące. Nawet jeśli ktoś zapuszcza włosy, to końcówki powinien podcinać.Z kolei wybierając kosmetyki, najlepiej decydować się na produkty na bazie naturalnych składników, w których chemicznych dodatków będzie jak najmniej albo wcale. Dla suchych włosów wskazane są szampony nawilżające i regenerujące takie, które zawierają na przykład proteiny, keratynę czy jedwabie. Warto szukać kosmetyków do włosów zawierających emolienty (np. masło Shea). Warto też przekonać się do naturalnych farb do włosów. Kryją siwe włosy tak samo dobrze, jak te na bazie amoniaku. Owszem, utrzymują się nieco krócej (około 3 tygodni), ale włosy dzięki nim są mniej zniszczone.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixel