Darmowa dostawa od 299,00 zł
Do darmowej wysyłki brakuje Ci 299,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak bezpiecznie stosować leki przeciwbólowe u dzieci ?

2018-01-09
Jak bezpiecznie stosować leki przeciwbólowe u dzieci ?

Ból (niestety) nie oszczędza nikogo, nawet najmniejszych dzieci. Rodzice maluchów często nie wiedzą, jak bezpiecznie ulżyć cierpiącemu dziecku. Nie jest to jednak trudne.

Jakie leki przeciwbólowe są bezpieczne dla dziecka?

Dysponujemy dwoma podstawowymi lekami przeciwbólowymi, które rodzice mogą we własnym zakresie stosować u dzieci do 12. roku życia. Są to: paracetamol i ibuprofen. Możemy je podawać w postaci syropu lub czopka. Czopki świetnie sprawdzają się u niemowlaków (na przykład podczas ząbkowania), ale i u starszych dzieci warto je wykorzystywać - na przykład przy wymiotach.

Dawkowanie leków przeciwbólowych dla dzieci

W dawkowaniu obu leków (i paracetamolu, i ibuprofenu) najważniejsza jest waga dziecka, a nie jego wiek, gdyż nie zawsze idą one w parze. Stosując preparat w płynie, obliczamy właściwą dawkę wg zasady: 10 mg leku na 1 kg masy ciała. Jeśli więc nasze dziecko waży 15 kg, to podajemy mu 150 mg leku. Natomiast w przypadku czopków dawkowanie jest nieco inne - powinniśmy obliczać je wg zasady: 15 mg czopka na 1 kg masy ciała. Oznacza to, że dziecku ważącemu 15 kg należy podać 225 mg czopka. Kwestia dawkowania jest właściwie najważniejsza, ale powinniśmy pamiętać jeszcze o kilku innych.

Czas działania preparatów przeciwbólowych u dzieci

Czas działania danego preparatu nie jest taki sam dla wszystkich. Paracetamol działa mniej więcej przez 4 godziny, zaś ibuprofen od 6 do 8 godzin. Po tym czasie można się więc spodziewać nawrotu bólu lub gorączki, jeżeli to leczymy. Warto o tym pamiętać, aby nie podawać dziecku leku zbyt często, ale i po to, aby zauważyć, czy podany preparat faktycznie działa.

Łączenie leków przeciwbólowych dla dzieci

Nie musimy się także obawiać łączenia obu leków - to znaczy, podanie najpierw jednego z nich nie wyklucza podania później następnego. Istotne jest natomiast, aby zacząć od paracetamolu, ponieważ jest on lekiem łagodniejszym. Jeśli jednak po godzinie czy dwóch od podania paracetamolu ból nie mija, możemy podać ibuprofen. Oczywiście pamiętając o dawkowaniu według wagi dziecka.

Kiedy stosować leki przeciwbólowe u dzieci ?

Podając dziecku leki przeciwbólowe, powinniśmy też uważać, aby ich nie przedawkować. Uśmierzanie bólu nie wymaga podawania regularnego, co kilka godzin. W końcu paracetamol czy ibuprofen to nie antybiotyki. Leki te stosujemy doraźnie, gdy pojawia się ból. Leczymy wyłącznie objawy. A jeśli ból trwa długo, jeśli po 2-3 dawkach leku ból powraca, konieczna jest wizyta u lekarza i dalsza diagnostyka, w celu wykrycia jego źródła.

Czasami w przypadku poważniejszych jednostek chorobowych (np. reumatoidalne zapalenie stawów u dzieci) stosuje się u dzieci naproksen. Jednak dotyczy to chorób wymagających leczenia specjalistycznego i o podaniu tego typu leku decyduje już lekarz. Natomiast paracetamol i ibuprofen to preparaty, które rodzice sami mogą zastosować u swojego dziecka.

Starszym dzieciom, po 12. roku życia, podaje się już inne grupy leków przeciwbólowych. Takie, które stosujemy także u dorosłych.Oczywiście paracetamol i ibuprofen nie są tylko lekami przeciwbólowymi. Mają potrójne działanie: przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, w związku z czym używamy ich w różnych okolicznościach. Ale zasady podawania są identyczne niezależnie od tego, czy zwalczamy ból czy zbyt wysoką temperaturę. Jeśli więc będziemy pamiętać o odpowiednim dawkowaniu i czasie działania leku, bez problemu ulżymy naszemu dziecku w cierpieniu.

Autor: lek. med. Krystyna Połowska-Winnicka specjalista medycyny rodzinnej

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
pixel