Fotostarzenie
Fotostarzenie skóry – czym jest i jak się przed nim zabezpieczyć.
lek. med. Justyna Pietrak – lekarz medycyny estetycznej, lekarz stomatolog
Czym jest fotostarzenie?
Procesy zachodzące w skórze pod wpływem promieniowania UV określane są mianem fotostarzenia. Zmiany są najbardziej widoczne na odsłoniętych okolicach ciała jak twarz i szyja oraz dłonie.
Co jest główna przyczyna starzenia się skóry oprócz upływu czasu?
Promieniowanie UV jest jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry. Wyróżniamy promieniowanie UVA, UVB i UVC. Promieniowanie UVC jest bardzo niebezpieczne, ale na szczęście w większości zatrzymywane przez warstwę ozonową Ziemi. Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za poparzenia słoneczne głównie latem, a UVA oddziałuje na nas przez cały rok powodując niekorzystne zmiany w skórze. Dlatego o ochronie przeciwsłonecznej powinniśmy myślec codziennie niezależnie od pory roku.
Należy pamiętać, że żadna pielęgnacja anty-aging (przeciwstarzeniowa) nie będzie kompletna bez kremu z filtrem.
Jak zmienia się skóra?
Niezabezpieczona skóra znacznie szybciej się starzeje. Proces przedwczesnego starzenia manifestuje się pomarszczoną i szorstką skórą, która staje się mało elastyczna i przesuszona. Ponadto namnażanie i uszkodzenie melanocytów skutkuje powstawaniem nieestetycznych przebarwień słonecznych, dodatkowych piegów czy plam soczewicowatych. W wyniku uszkodzenia słonecznego może dochodzić do rogowacenia lub powstawania nowotworów skóry np. czerniaka. Nadmierna ekspozycja słoneczna doprowadza również do przerostu gruczołów łojowych, nadmiernego wydzielania sebum, a także powstawania zaskórników.
Jak możemy chronić skórę?
Naturalna ochrona przeciwsłoneczna zależy od rodzaju fototypu skóry. Wyróżniamy 6 fototypów skóry (I-VI wg Fitzpatricka). Dla porównania mieszkańcy Skandynawii często mają typ I, natomiast mieszkańcy Afryki V lub VI. W Polsce najwięcej osób ma fototyp skóry II lub III. W tym przypadku niezbędne jest codziennie stosowanie kremów z filtrem UVA I UVB. Zaleca się, aby Faktor SPF ( Sun Protection Factor), czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej był wyższy niż 15. Najbezpieczniej używać krem z filtrem SPF 30 i wyższym. Krem należy nałożyć na skórę ok. 30 min. przed wyjściem z domu, najlepiej nosić go ze sobą i nakładać regularnie kolejne warstwy będąc na słońcu.
Jakie inne czynniki pogłębiają proces starzenia skóry?
Proces fotostarzenia skóry jest dodatkowo przyspieszony w przypadku niekorzystnych czynników środowiskowych takich jak: palenie tytoniu, niedoboru snu oraz niedostatecznej ilości spożywanych płynów, a także niewłaściwej diety. Warto zwrócić uwage na wszystkie aspekty swojego życia i zadbać o to, aby spowolnić procesy starzenia i pozostać jak najdłużej w dobrym zdrowiu.
Należy pamiętać, że profilaktykę przeciwstarzeniową należy rozpocząć jak najwcześniej i kontynuować każdego dnia przez całe życie, niezależnie od pory roku i natężenia promieniowania UV.
Dziękuję za rozmowę
Rozmawiała Katarzyna Zuchowska