*Lorafen 2,5mg x 25 draz. LEK WYDAWANY NA RECEPTĘ LEKARSKĄ - TYLKO DO ODBIORU OSOBISTEGO!
*Lorafen 2,5mg x 25 draz. LEK WYDAWANY NA RECEPTĘ LEKARSKĄ - TYLKO DO ODBIORU OSOBISTEGO!
DZIAŁANIE: Lorafen zawiera jako substancję czynną lorazepam, który należy do grupy leków zwanych benzodiazepinami. Lorafen wykazuje działanie przeciwlękowe i nasenne oraz słabsze działanie przeciwdrgawkowe i rozluźniające napięcie mięśni szkieletowych.
ZASTOSOWANIE: Lorafen stosowany jest doraźnie i krótkotrwale w leczeniu: lęku różnego pochodzenia; zaburzeń snu związanego ze stanami wzmożonego lęku.
INTERAKCJA: Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Jest to szczególnie istotne, jeśli pacjent stosuje któryś z niżej wymienionych leków lub pije alkohol: fluwoksamina, fluoksetyna oraz inne leki stosowane w leczeniu chorób psychicznych, leki stosowane w bezsenności, leki stosowane w chorobach alergicznych, które mogą powodować senność, leki stosowane w padaczce (np. karbamazepina, fenytoina, hydantoina), leki stosowane w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy (np. cymetydyna, omeprazole, cyzapryd), ryfampicyna (lek stosowany w leczeniu gruźlicy), ketokonazol (lek przeciwgrzybiczy), leki stosowane do znieczulenia ogólnego, silne leki przeciwbólowe (np. morfina, kodeina), leki zwiotczające mięśnie szkieletowe (np. Baclofen), leki stosowane w chorobie Parkinsona (np. lewodopa), doustne leki antykoncepcyjne, alkohol: picie alkoholu podczas przyjmowania leku Lorafen może nasilać jego działanie i prowadzić do wystąpienia reakcji paradoksalnych, takich jak: pobudzenie psychoruchowe, agresywne zachowanie.
PRZECIWWSKAZANIA: Jeśli u pacjenta stwierdzono: uczulenie (nadwrażliwość) na lorazepam lub inne leki z grupy benzodiazepin lub którykolwiek ze składników leku; ciężką niewydolność oddechową; zespół bezdechu sennego (częste, krótkie przerwy w oddychaniu podczas snu); ciężką niewydolność wątroby i nerek; jaskrę z wąskim kątem przesączania; miastenię (choroba powodująca osłabienie mięśni i nadmierne zmęczenie); ostrą porfirię (rzadka choroba metaboliczna związana z krwią); zatrucie alkoholem lub lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy.
DZIAŁANIA NIEPORZĄDANE: Jak każdy lek, Lorafen może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią inne objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy skontaktować się z lekarzem lub farmacuetą. Pełna lista działań niepożądanych znajduję się na ulotce dołączonej do opakowania. Zgłaszanie działań niepożądanych: Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 e-mail: ndl@urpl.gov.pl Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
DAWKOWANIE: Lorafen należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: W zaburzeniach lękowych początkowo podaje się zwykle 2 mg do 3 mg lorazepamu na dobę w 2 lub 3 dawkach podzielonych a następnie, jeśli zachodzi konieczność, lekarz zwiększy dawkę leku do 6 mg na dobę, w 2 lub 3 dawkach podzielonych. Dawkę lorazepamu lekarz zwiększy stopniowo, zaczynając od zwiększenia dawki przyjmowanej wieczorem. Maksymalnie można podać do 10 mg/dobę. W zaburzeniach snu spowodowanych lękiem zwykle podaję się 2 mg do 4 mg lorazepamu raz na dobę przed snem. Dzieci poniżej 12 lat: Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności lorazepamu u dzieci poniżej 12 lat. Pacjenci w podeszłym wieku: Zwykle wystarcza połowa dawki zalecanej dla dorosłych pacjentów. Czas leczenia: Czas leczenia ustala lekarz. Sposób podawania: Tabletki leku Lorafen należy połykać popijając niewielką ilością wody. Lekarz rozpocznie leczenie od najmniejszej, skutecznej dawki i w razie konieczności będzie ją stopniowo zwiększał. Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Lorafen: Objawami przedawkowania są zaburzenia świadomości, senność, niewyraźna mowa. W ciężkich przypadkach zatrucia może wystąpić: niezborność ruchowa, niedociśnienie, osłabienie mięśni, zaburzenie oddychania, śpiączka a nawet zgon. W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Lorafen należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego oddziału ratunkowego w szpitalu. Należy zabrać ze sobą lek w oryginalnym pudełku tak, aby personel mógł dokładnie sprawdzić, jaki lek został zastosowany. Pominięcie zastosowania leku Lorafen: Jeśli pacjent zapomni o zażyciu dawki leku, powinien zażyć kolejną dawkę najszybciej jak tylko sobie o tym przypomni. Jednakże, jeśli zbliża się czas zażycia kolejnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę i następną zażyć zgodnie z zaleceniem. W przypadku, gdy pacjent zapomni o zażyciu dwóch lub więcej dawek, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Przerwanie stosowania leku Lorafen: Nie należy przerywać stosowania leku, chyba że jest to zgodne z zaleceniem lekarza. Możliwe jest ponowne wystąpienie objawów choroby. Jeśli lekarz zadecyduje o zaprzestaniu stosowania leku, dawka leku powinna być stopniowo zmniejszana przez kilka dni. W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.