Naklofen TOP żel 0,01 g/g 120 g
- Działanie: Naklofen Top jest lekiem przeznaczonym do użytku miejscowego, na skórę, działającym przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Substancja czynna leku, diklofenak, przenika do ogniska zapalnego i powoduje zmniejszenie obrzęku zapaln
Wskazania: Naklofen Top stosowany jest w miejscowym leczeniu: reumatyzmu pozastawowego (bóle mięśni, stany zapalenie tkanki łącznej włóknistej, kaletek maziowych, zapalenie ścięgien, zapalenie pochewek ścięgien, bóle lędźwiowego odcinka kręgosłupa lub stawu barkowego), zmian pourazowych (naciągnięcia, skręcenia, zwichnięcia), ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów.
Przeciwwskazania: W przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na diklofenak, glikol propylenowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku; jeśli zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub kwasu acetylosalicylowego spowodowało wystąpienie trudności z oddychaniem (astma oskrzelowa), pokrzywki, ostrego zapalenia błony śluzowej nosa. Nie zaleca się stosowania leku Naklofen Top u dzieci poniżej 12 lat.
Działania niepożądane: Jak każdy lek, Naklofen Top może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania niepożądane obejmują łagodne i przemijające objawy skórne w miejscu zastosowania. W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne (wysypki, pokrzywka, astma, reakcja nadwrażliwości z nagłym obrzękiem warg i twarzy, szyi, niekiedy również rąk i stóp lub duszność albo chrypka - obrzęk naczynioruchowy). W przypadku wystąpienia tych objawów należy przerwać stosowanie leku i natychmiast powiadomić o tym lekarza. Działania niepożądane mogące wystąpić często (mniej niż u 1 na 10, ale więcej niż u 1 na 100 pacjentów) po zastosowaniu leku: wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry). Działania niepożądane mogące wystąpić rzadko (mniej niż u 1 na 1000, ale więcej niż u 1 na 10 000 pacjentów) po zastosowaniu leku: pęcherzykowe zapalenie skóry. Działania niepożądane mogące wystąpić bardzo rzadko (mniej niż u 1 na 10 000 pacjentów, w tym pojedyncze przypadki) po zastosowaniu leku: wysypka grudkowata; nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy; astma; reakcje nadwrażliwości na światło. Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Dawkowanie: Naklofen Top należy stosować zgodnie z poniższymi zaleceniami. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Dawkowanie i sposób podawania: Naklofen Top należy stosować miejscowo, na skórę trzy lub cztery razy na dobę, delikatnie wcierając. Ilość zużytego żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo. Na przykład ilość 2 g do 4 g leku (ilość odpowiadająca wielkości owocu wiśni do rozmiarów orzecha włoskiego) jest wystarczająca do posmarowania powierzchni około 400 cm2 do 800 cm2. Po zastosowaniu leku należy umyć ręce, chyba że to właśnie ręce są miejscem leczonym. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi (np. jamy ustnej). Okres leczenia zależy od wskazań i od reakcji na leczenie. W przypadku stosowania leku bez konsultacji z lekarzem, nie należy go stosować dłużej niż przez 14 dni w przypadku nadwerężeń i reumatyzmu tkanki miękkiej lub przez 21 dni w przypadku bólu związanego z zapaleniem stawów. Zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania żelu w przypadku braku skuteczności leczenia lub z chwilą nasilenia się objawów chorobowych. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Naklofen Top: W przypadku zastosowania większej dawki leku niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Przedawkowanie leku Naklofen Top jest mało prawdopodobne ze względu na niewielkie wchłanianie diklofenaku stosowanego miejscowo.
Interakcja: W przypadku stosowania innych leków, należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Po zastosowaniu żelu na skórę, ilość diklofenaku, która ulega wchłonięciu do krążenia ogólnego jest niewielka, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji z innymi lekami jest niewielkie. Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego zażywania doustnych postaci niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Żelu nie wolno stosować pod ciasno zawiniętym bandażem, który uniemożliwia dostęp powietrza i zakażenie rany z zewnątrz (opatrunek okluzyjny).
Substancja czynna: Diclofenacum natricum
Podmiot odpowiedzialny: Podmiot odpowiedzialny: KRKA, d. d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Słowenia
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Marka
Symbol
5909991013059
Kod producenta
5909991013059
Postać
żel
opakowanie
Dawka
0,01 g/g
Opakowanie
120 g
Lek na receptę
nie
Zapytaj o produkt