Clatra 20 mg x 30 tabl. LEK WYDAWANY NA RECEPTĘ LEKARSKĄ - TYLKO DO ODBIORU OSOBISTEGO!
Clatra 20 mg x 30 tabl. LEK WYDAWANY NA RECEPTĘ LEKARSKĄ - TYLKO DO ODBIORU OSOBISTEGO!
DZIAŁANIE: Lek Clatra zawiera bilastynę, która działa przeciwhistaminowo.
ZASTOSOWANIE: Lek Clatra stosuje się w celu złagodzenia objawów kataru siennego (kichanie, świąd, katar, zatkany nos oraz zaczerwienione i łzawiące oczy) oraz innych postaci alergicznego nieżytu nosa. Lek może być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych (bąble lub pokrzywka).
INTERAKCJA: Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. W szczególności należy poinformować lekarza o przyjmowaniu któregokolwiek z poniższych leków: ketokonazol (lek przeciwgrzybiczy); erytromycyna (antybiotyk); diltiazem (lek stosowany w chorobie wieńcowej); cyklosporyna (lek immunosupresyjny stosowany u pacjentów po transplantacji narządów lub w przypadku chorób autoimmunologicznych i alergicznych, takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, reumatoidalne zapalenie stawów); rytonawir (w leczeniu AIDS); ryfampicyna (antybiotyk).
PRZECIWWSKAZANIA: Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na bilastynę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Clatra.
DZIAŁANIA NIEPORZĄDANE: Jak każdy lek, Clatra może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Możliwe działania niepożądane: Często: występują u 1-10 na 100 pacjentów: bóle głowy; senność. Niezbyt często: występują u 1-10 na 1000 pacjentów: nieprawidłowy zapis EKG; zmiany w badaniach krwi wskazujące na zaburzenia czynności wątroby; zawroty głowy; ból żołądka; zmęczenie; wzmożony apetyt; zaburzenia rytmu serca; wzrost masy ciała; nudności; lęk; uczucie suchości lub dyskomfortu w nosie; ból brzucha; biegunka; zapalenie żołądka; zawroty głowy (zawroty lub uczucie wirowania); osłabienie; wzmożone pragnienie; duszność (trudności w oddychaniu); suchość w ustach; niestrawność; świąd; opryszczka na twarzy; gorączka; szumy uszne (dzwonienie w uszach); zaburzenia snu; zmiany w badaniach krwi wskazujące na zaburzenia czynności nerek; podwyższone stężenie lipidów we krwi. Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
DAWKOWANIE: Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku oraz dzieci od 12. Lat: Jedna tabletka na dobę. Tabletkę należy przyjmować na czczo, np. rano przed śniadaniem. Nie wolno jeść przez jedną godzinę po przyjęciu bilastyny. Tabletkę należy połknąć popijając szklanką wody. Linia podziału na tabletce służy do podzielenia tabletki na dwie części w celu łatwiejszego połknięcia. Nie należy dzielić tabletki w celu przyjęcia o połowę mniejszej dawki. Odnośnie czasu leczenia, lekarz prowadzący określi rodzaj choroby i ustali jak długo należy przyjmować lek Clatra. Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Clatra: W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Clatra należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Pominięcie przyjęcia dawki leku Clatra 20 mg tabletki: Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Jeśli pominie się dawkę leku, należy pominiętą dawkę przyjąć możliwie jak najszybciej, a następnie powrócić do regularnego przyjmowania dawki o zwykłej porze. W razie pytań należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.