Darmowa dostawa od 299,00 zł
Do darmowej wysyłki brakuje Ci 299,00 zł

Leki na wzdęcia i gazy - tabletki, krople, preparaty

( ilość produktów: 26 )

Wzdęcia często określane jako gazy. Jest to subiektywne odczucie dyskomfortu czy bólu brzucha wraz ze zwiększeniem się jego obwodu. Przyczyn wzdęcia brzucha może być wiele i jeśli nie są one spowodowane przez rozwijające się choroby, to można przypuszczać, że powodem wzdęć brzucha jest nadmierna ilość gazów. Wzdęcia najczęściej pojawiają się po posiłku, co spowodowane jest przez połykane powietrze podczas jedzenia, mówienia ale także gazy, które pochodzą z fermentacji jelitowej odbywającej się w jelicie grubym.   Zwiększona ilość gazów związana jest również z dietą, spożywanie produktów wzdymających np. rośliny strączkowe mogą być przyczyną wzdęcia brzucha. Do przyczyn wzdęcia brzucha można zaliczyć również: zwiększone połykanie powietrza, brak możliwości odbicia połkniętego powietrza, upośledzone trawienie i wchłanianie- co związane jest z nadmierną fermentacją w jelitach, spowolnienie pasażu jelitowego lub zwiększenie bakterii w jelicie cienkim.  

Jak zatem poradzić sobie z uczuciem wzdęcia brzucha i gazów?  

Jakie leki na wzdęcia można zastosować? Na pewno warto na początku zwrócić uwagę na dietę i jeśli to możliwe na tyle ją zmodyfikować aby zmniejszyć uczucie dyskomfortu i nadmiernych gazów. Należy zadbać o odpowiednią ilość dostarczanego błonnika pokarmowego, ilość przyjmowanych płynów w ciągu dnia, zadbać o aktywność fizyczną. Natomiast należy zmniejszyć ilość spożywanych roślin strączkowych (wzdymających), wykluczyć napoje gazowane, jeść powoli i mniej, dzięki czemu mniej powietrza zostanie połknięte. Na wzdęcia i gazy odpowiednie będą preparaty z kopru czy mięty w postaci herbat. Koper ma działanie wiatropędne natomiast mięta wspomaga trawienie. Również zaleca się stosowanie wyciągów z roślin, które także korzystnie wpływają na zburzenia żołądkowo-jelitowe. Lekiem na wzdęcia bez recepty zmniejszającym uczucie wzdęcia i dyskomfortu będzie simetikon, dostępny zarówno w kroplach jak i tabletkach. Często polecany na wzdęcia dla niemowląt.  

Probiotyki, węgiel, leki rozkurczowe na wzdęcia  

Warto nadmienić o preparatach zawierających żywe kultury bakterii, które mają za zadanie usprawnić działanie przewodu pokarmowego, wspomóc jego pracę poprzez uzupełnienie flory pokarmowej. Preparaty takie mogą być stosowane na wzdęcia dla niemowląt i dzieci. Lekiem na wzdęcia dostępnym bez recepty jest węgiel, który wykazuje działanie absorbujące. Przy silnych bólach brzucha można zażyć lek rozkurczowy zawierający drotawerynę. Na wzdęcia w ciąży najlepiej najpierw zacząć od odpowiedniej diety i ruchu, można stosować herbatki na bazie ziół m.in. herbatki z kopru włoskiego. Natomiast w razie uporczywych wzdęć i gazów należałoby skonsultować z lekarzem preparaty na wzdęcia dostępne w aptekach i bezpieczne dla kobiet w ciąży.  

pixel