Altabactin (250 j.m. + 5 mg)/g maść, 20g
- Altabactin to przeciwbakteryjna maść do stosowania miejscowego, polecana w przypadkach zakażeń małych ran, oparzeń i innych niewielkich zmian skórnych.
Altabactin (250 j.m. + 5 mg)/g maść, 20g
Bacitracinum + Neomycinum
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania.
Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku.
W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Altabactin to antybiotyk w postaci maści. W jego skład wchodzą dwie substancje czynne - bacytracyna i neomycyna - których skojarzenie znacznie poszerzyło spektrum działania przeciwbakteryjnego preparatu. Altabactin wykazuje skuteczność zarówno wobec bakterii Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych, natomiast nie wpływa na wirusy ani grzyby.
Lek nie jest przeznaczony do stosowania przewlekłego.
Altabactin - wskazania
Infekcje bakteryjne małych powierzchni skóry (np. zakażenie niewielkich ran lub obszarów dotkniętych oparzeniem bądź odmrożeniem).
Altabactin - przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na bacytracynę, neomycynę lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
- Nadwrażliwość na inne substancje czynne z grupy antybiotyków aminoglikozydowych.
- Aplikowanie na duże powierzchnie, ciężkie uszkodzenia lub oparzenia skóry, otwarte lub sączące się rany, w okolicach oczu i na błony śluzowe.
- Ciężkie zaburzenia czynności serca lub nerek.
- Uszkodzenie narządu słuchu, perforacja błony bębenkowej.
- Wiek poniżej 12. roku życia.
Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed zastosowaniem preparatu powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Altabactin - dawkowanie
Preparat do stosowania miejscowego.
Cienką warstwę maści nałożyć na umyty i osuszony obszar zainfekowanej skóry oraz delikatnie wmasować. Stosować 2-3 razy na dobę. W razie potrzeby można przykryć opatrunkiem.
Nie przekraczać dawki 1 g neomycyny na dzień (co odpowiada 200 g produktu).
Jeśli po tygodniu objawy nie ustąpią lub ulegną nasileniu, należy zgłosić się do lekarza.
Altabactin - działania niepożądane
Przed zastosowaniem produktu należy zapoznać się z jego potencjalnymi interakcjami z innymi substancjami czynnymi (ULOTKA!).
Altabactin na ogół jest dobrze tolerowany. Czasem mogą wystąpić miejscowe reakcje alergiczne, głównie w postaci kontaktowego zapalenia skóry, rzadziej jako rumień, nadmierna suchość skóry, łuszczenie naskórka, wysypka, świąd. Istnieje też ryzyko pojawienia się fotouczulenia wskutek nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne lub UV (solarium).
Stosowanie przewlekłe, na duże obszary lub na otwarte rany może skutkować wystąpieniem niepożądanych efektów ogólnoustrojowych.
Podmiot odpowiedzialny
Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50 C, 02-672 Warszawa
Maść Baneocin (Altabactin) jest lekiem na rany dostępnym bez recepty, jednak w składzie ma substancje o działaniu antybiotykowym: bacytracynę i neomycynę. Chociażby z tego powodu należy podchodzić do jego stosowania z dużą ostrożnością, najlepiej dopiero po konsultacji z lekarzem. Producent zaleca, aby baneocin maść nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.