TEST na paciorkowce do wykrywania anginy bakteryjnej x 1sztuka
TEST na paciorkowce do wykrywania anginy bakteryjnej x 1sztuka
Wskazania:
nagły rozwój infekcji gardła (nawet w ciągu kilku godzin)
silny ból gardła
trudności z przełykaniem
powiększone i bolące węzły chłonne
gorączka powyżej 38°C
przekrwiona błona śluzowa gardła
biały nalot na migdałkach
brak typowych objawów infekcji wirusowej (katar, kaszel)
ogólne osłabienie
bóle głowy
Nietypowe objawy anginy u dzieci (poniżej 3 roku życia):
nieżyt nosa
widoczna zmiana zachowania
jadłowstręt, płacz, ogólne rozdrażnienie
umiarkowanie podwyższona temperatura ciała
Dodatkowo test należy wykonać w przypadku:
nawrotu choroby / infekcji gardła w ciągu ostatnich 3 miesięcy
infekcji gardła w przypadku dzieci w wieku od 2 do 15 lat
Właściwości:
Test STREP A’LERT® umożliwia uzyskanie wyniku na poziomie badania laboratoryjnego w czasie rzeczywistym (10 minut) w warunkach domowych.
PAMIĘTAJ! Angina ropna jest często mylona z zapaleniem gardła wywołanym przez wirusy. Stanowi to poważny problem ze względu na odmienny sposób leczenia obu infekcji (skuteczności terapii).
Chcąc uniknąć groźnych powikłań (sepsa, zapalenie nerek, uszkodzenie serca) – anginę należy szybko rozpoznać i zastosować odpowiednie leczenie. Test wykorzystywany jest również w celu wykluczenia anginy.
Test na paciorkowce grupy A (Strep A) od wielu lat stosowany jest w szybkiej diagnostyce anginy przez lekarzy rodzinnych, pediatrów oraz laryngologów – szczególnie w przypadku dzieci (najwięcej zachorowań na anginę).
UWAGA!
600 milionów przypadków infekcji gardła rocznie powodują paciorkowce grupy A – jeden z 10 najpowszechniejszych patogenów człowieka. Choroba dotyka szczególnie dzieci w wieku od 2 do 15 lat.
ZAPALENIE GARDŁA I MIGDAŁKÓW W OKOŁO 90%PRZYPADKÓW WYWOŁUJĄ WIRUSY
W tym wypadku stosuje się leczenie objawowe. Test na paciorkowce wykonuje się również w celu wykluczenia infekcji bakteryjnej, czyli co za tym idzie – zakfalifikowania choroby jako wirusowej. Jest to szczególnie istotne, ponieważ zapalenia gardła przyczyniają się do przepisywania około 50% wszystkich antybiotyków w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej. W bardzo wielu przypadkach niezasadnie (stosowanych w celu zwalczania infekcji wirusowych).
Antybiotyk należy stosować tylko i wyłącznie w przypadku potwierdzonej infekcji bakteryjnej gardła, takiej jak angina ropna
ZAPALENIE GARDŁA I MIGDAŁKÓW W OKOŁO 10%PRZYPADKÓW WYWOŁUJĄ BAKTERIE
Zakażenie bakteryjne paciorkowcem GRUPY A – Streptococcus pyogenes powoduje chorobę zwaną angina ropna (odpowiedzialna aż za 95% wszystkich bakteryjnych infekcji gardła)
Ze względu na groźne powikłania, szczególnie w przypadku dzieci, angina bakteryjna wymaga leczenia antybiotykiem !
Odpowiednia diagnostyka jest kluczowa do podjęcia skutecznego i leczenia. Wymaz z gardła i wykonanie szybkiego testu na paciorkowce jest światowym standardem rekomendowanym przez lekarzy rodzinnych, pediatrów, laryngologów oraz diagnostów laboratoryjnych.
Jak odczytać wyniki testu:
test na paciorkowce - wynik negatywny
Wynik negatywny testu przedstawiony powyżej oznacza, że w próbce wymazu z gardła nie wykryto Strep A (bakterii odpowiedzialnych za anginę). Oznacza to, że infekcję gardła najprawdopodobniej spowodowały wirusy
test na paciorkowce - wynik pozytywny
Wynik pozytywny testu przedstawiony powyżej oznacza, że próbce wymazu z gardła wykryto Strep A (bakterie odpowiedzialne za anginę) – wskazana konsultacja z lekarzem