NALGESIN Mini 220 mg x 20 tabletek powlekanych
NALGESIN Mini 220 mg x 20 tabletek powlekanych
Działanie:
Nalgesin Mini jest lekiem łagodzącym ból, zmniejszającym stan zapalny. Lek działa poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn. Działanie przeciwbólowe występuje szybko i utrzymuje się do 12 godzin.
Wskazania:
Nalgesin Mini jest wskazany w krótkotrwałym leczeniu dolegliwości bólowych o małym i umiarkowanym nasileniu, takich jak: ból głowy, ból zęba, bolesne miesiączkowanie, bóle stawowe, bóle mięśniowe. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, pacjent musi skontaktować się z lekarzem.
Przeciwwskazania:
Jeśli pacjent jest uczulony na naproksen sodowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku; jeśli u pacjenta występowały trudności z oddychaniem (astma oskrzelowa), pokrzywka lub zapalenie błony śluzowej nosa, polipy nosa lub poważne reakcje alergiczne, które powodują trudności w oddychaniu lub zawroty głowy po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego oraz innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ); jeśli pacjent ma lub miał wrzód lub krwawienie w żołądku lub jelitach; jeśli u pacjenta występowało krwawienie lub perforacja w obrębie przewodu pokarmowego po zastosowaniu NLPZ; jeśli u pacjenta występują ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek; jeśli pacjent ma ciężką niewydolność serca; podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży; jeśli u pacjenta występuje krwawienie naczyniowo-mózgowe lub inne czynne krwawienia. Nie podawać dzieciom w wieku poniżej 2 lat.
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Bardzo często: mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób; Często: mogą wystąpić do 1 na 10 pacjentów; Niezbyt często: mogą wystąpić do 1 na 100 osób; Rzadko: mogą wystąpić do 1 na 1000 osób; Bardzo rzadko: mogą wystąpić do 1 na 10 000 osób; Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych). Często: nudności, niestrawność, zgaga, wymioty, ból w żołądku, wzdęcia, ból brzucha, niepokój; bóle głowy, zawroty głowy, senność. Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości (w tym obrzęk twarzy (obrzęk twarzy), obrzęk twarzy i gardła (obrzęk naczynioruchowy); zaburzenia snu, pobudzenie; dzwonienie w uszach (szumy uszne), zaburzenia słuchu; zaburzenia widzenia; siniaki; biegunka, zaparcia; wysypka skórna, świąd; zaburzenia czynności nerek; dreszcze; obrzęk kostek, stóp lub palców dłoni (obrzęk obwodowy). Rzadko: krwawienie i (lub) perforacja w obrębie żołądka, wymioty z krwią pochodzącą z żołądka lub przełyku, krew w stolcu, wymioty, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej (wrzodziejące zapalenie jamy ustnej), nasilenie się stanu zapalnego, co powoduje bóle brzucha i biegunkę (ostre zapalenie okrężnicy) nasilenie choroby Crohna; reakcje nadwrażliwości na światło, wypadanie włosów (łysienie), poważne choroby z pęcherzowym oddzieleniem się naskórka ust, oczu i narządów płciowych (wysypki pęcherzykowo-pęcherzowe, takie jak zespół Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka). Bardzo rzadko: zmiany morfologii krwi jak granulocytopenia, trombocytopenia, niedokrwistość aplastyczna, niedokrwistość hemolityczna); objawy przypominające zapalenie opon mózgowych; szybka akcja serca (tachykardia), obrzęk, podwyższone ciśnienie tętnicze (nadciśnienie), zastoinowa niewydolność serca; trudności w oddychaniu (duszność), astma; zapalenie jelita grubego, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej (zapalenie jamy ustnej); zażółcenie skóry i białkówek oczu wywołane problemami z wątrobą lub krwi (żółtaczka), zapalenie wątroby, zmiany aktywności enzymów wątrobowych (nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby). Częstość nieznana: zapalenie żołądka (nieżyt żołądka). Lek Nalgesin Mini może w niewielkim stopniu zwiększać ryzyko ataku serca (zawał mięśnia sercowego) lub udaru. Należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku Nalgesin Mini i skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią któreś z poniższych objawów: poważne i nagłe niedociśnienie; przyspieszenie lub spowolnienie serca; niezwykłe uczucie zmęczenia lub osłabienia; niepokój, pobudzenie, utrata przytomności; trudności w oddychaniu lub połykaniu; reakcje skórne, takie jak świąd, wysypka, obrzęk twarzy i gardła, zaczerwienienie skóry; silne nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.
Dawkowanie:
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Zalecana dawka dla osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat z wagą powyżej 50 kg to 1 tabletka na dobę, co 8-12 godzin. Alternatywnie, można przyjąć dwie tabletki od razu i w razie potrzeby jedną dodatkową tabletkę po 8-12 godzinach. Tabletki należy połykać popijając odpowiednią ilością płynu, w czasie lub po posiłku. U pacjentów z nadwrażliwością żołądka, korzystne jest stosowanie leku w czasie posiłku. Tabletek nie należy rozgryzać. Maksymalna dobowa dawka to 3 tabletki (co odpowiada 660 mg naproksenu sodowego). Nie należy stosować leku Nalgesin Mini dłużej niż 7 dni. Jeśli po 3 dniach leczenia ból utrzymuje się, a także, jeśli objawy nasilą się, należy skonsultować się z lekarzem. Stosowanie u dzieci i młodzieży: Dawkowanie dla dzieci powyżej 16 lat z wagą powyżej 50 kg jest takie samo jak dla dorosłych. Lek Nalgesin Mini nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat. Osoby w podeszłym wieku: Maksymalna zalecana dawka dobowa leku Nalgesin Mini to 2 tabletki podzielone na dwie dawki. Zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki. Pacjenci z niewydolnością nerek: Maksymalna zalecana dawka dobowa leku Nalgesin Mini to 2 tabletki podzielone na dwie dawki. Zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki. Nie wolno przyjmować leku Nalgesin Mini przez pacjentów z ciężką niewydolnością nerek. Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby: Maksymalna zalecana dawka dobowa leku Nalgesin Mini to 2 tabletki podzielone na dwie dawki. Zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki. Nie wolno przyjmować leku Nalgesin Mini przez pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby. Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Nalgesin Mini: Przedawkowanie może spowodować wystąpienie bólu brzucha, nudności, wymiotów, zawrotów głowy, szumów usznych, drażliwości, a w cięższych przypadkach również krwawych wymiotów, smolistych stolców, zaburzeń świadomości, zaburzeń oddychania, drgawek i niewydolności nerek. Jeśli pacjent ma wrażenie, że działanie leku Nalgesin Mini jest zbyt silne lub zbyt słabe, należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą. Pominięcie zastosowania leku Nalgesin Mini: Nie stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Przerwanie stosowania leku Nalgesin Mini: Podczas krótkotrwałego stosowania naproksenu sodowego w celu złagodzenia bólu można bezpiecznie przerwać przyjmowanie leku, jeśli już nie jest potrzebny. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Interakcja:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio. W rezultacie interakcji z niektórymi innymi lekami, działanie leku Nalgesin Mini lub działanie tych leków może ulec nasileniu lub osłabieniu. Dzieje się tak w przypadku: innych leków przeciwbólowych (kwas acetylosalicylowy oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne); leków stosowanych w profilaktyce powstawania zakrzepów we krwi (warfaryna); leków stosowane w leczeniu depresji (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny); leków stosowanych w terapii cukrzycy (pochodne sulfonylomocznika); leków stosowanych w terapii padaczki (pochodne hydantoiny); leków stosowanych w terapii wysokiego ciśnienia krwi; leków zwiększających wydalanie moczu (furosemid); leków stosowanych w terapii zaburzeń psychicznych (lit); leków, które nasilają wydalanie kwasu moczowego z organizmu i zapobiegają napadom dny moczanowej (probenecyd); leków hamujących układ odpornościowy (cyklosporyna); leków stosowanych w terapii chorób nowotworowych (metotreksat); leków stosowanych w terapii AIDS (zydowudyna); leków stosowanych w terapii bólu i zapalenia stawów (kortykosteroidy). Nie należy spożywać alkoholu podczas przyjmowania naproksen sodowego, ponieważ alkohol może zwiększać ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego związane z NLPZ.
Substancja czynna:
Naproxenum natricum
Podmiot odpowiedzialny: KRKA, d.d.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Większe opakowanie