Dicloberl 50mg x 10 czop. LEK WYDAWANY NA RECEPTĘ LEKARSKĄ - TYLKO DO ODBIORU OSOBISTEGO!
Dicloberl 50mg x 10 czop. LEK WYDAWANY NA RECEPTĘ LEKARSKĄ - TYLKO DO ODBIORU OSOBISTEGO!
DZIAŁANIE: Niesteroidowy lek przeciwzapalny (pochodna kwasu aminofenylooctowego) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej (hamowanie syntezy eikozanoidów, zmniejszanie zawartości kwasu arachidonowego w granulocytach). Działa przeciwagregacyjnie na płytki krwi. Szybko i całkowicie wchłania się po podaniu doodbytniczym, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 1-2 h. Przenika do płynu maziowego, gdzie stężenie utrzymuje się 4-6 h dłużej niż we krwi. W 99% wiąże się z białkami osocza. Metabolizowany jest w wątrobie do 4 metabolitów, z których 4'-hydroksypochodna wykazuje wysoką aktywność przeciwzapalną i przeciwbólową. Metabolity w postaci glukuronianów i siarczanów wydalane są z moczem (około 65%) i żółcią (około 35%). T0,5 wynosi 1-2 h.
ZASTOSOWANIE: W bólach ostrych i przewlekłych w: reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobach zwyrodnieniowych stawów, bólach korzeniowych, zapaleniach nerwów i nerwobólach, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, zapaleniu wielostawowym, stanach pourazowych (zapalenie, obrzęk); w stomatologii, otolaryngologii, w bólach pooperacyjnych. Podawanie drogą doodbytniczą znajduje zastosowanie u chorych nie mogących przyjmować leku doustnie, w okresie pooperacyjnym i w schemacie łączącym podaż doustną i doodbytniczą.
INTERAKCJA:
PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na diklofenak, czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, ciężkie upośledzenie czynności wątroby lub nerek, zaburzenia elektrolitowe, obrzęki, niewydolność krążenia, astma, nadwrażliwość: na kwas acetylosalicylowy, aminofenazon, fenylbutazon. Nie stosować w III trymestrze ciąży i w czasie karmienia piersią; w pozostałym okresie ciąży stosować tylko na wyraźne zlecenie lekarza po starannym rozważeniu wskazań. Ostrożnie stosować u chorych z chorobą wrzodową w wywiadzie, upośledzeniem czynności wątroby lub nerek, nadciśnieniem, po dużych zabiegach chirurgicznych, w podeszłym wieku.
DZIAŁANIA NIEPORZĄDANE: Lek może powodować: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: dolegliwości żołądkowo-jelitowe, pogorszenie apetytu, odbijanie, nudności, bóle w nadbrzuszu, biegunkę, uaktywnienie choroby wrzodowej z możliwością krwawień i perforacji wrzodów; zawroty i bóle głowy, osłabienie, depresję, drażliwość, uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, obrzęki, skórne reakcje uczuleniowe (wysypka), wypadanie włosów. Mogą również wystąpić objawy miejscowe ze strony odbytnicy: podrażnienie, pieczenie, uczucie parcia. Przy przewlekłym stosowaniu - zwiększenie aktywności aminotransferaz we krwi świadczące o upośledzeniu czynności wątroby, parestezje, pogorszenie zborności ruchów zamiarowych.
DAWKOWANIE: Dorośli: 50-150 mg (1-3 czopki) na dobę w 1-3 dawkach; w leczeniu podtrzymującym 50 mg na dobę do 100 mg na dobę w okresach zaostrzenia; w leczeniu kombinowanym: rano w postaci doustnej + wieczorem czopek (zazwyczaj w sumarycznej dawce dobowej od 100 do 150 mg). Dzieci powyżej 6 r.ż.: 2 mg/kg m.c. na dobę w 3 dawkach.