Nilogrin 10mg x 50 tabl. LEK WYDAWANY NA RECEPTĘ LEKARSKĄ - TYLKO DO ODBIORU OSOBISTEGO!
Nilogrin 10mg x 50 tabl. LEK WYDAWANY NA RECEPTĘ LEKARSKĄ - TYLKO DO ODBIORU OSOBISTEGO!
DZIAŁANIE: Nilogrin zawiera jako substancję czynną nicergoline - syntetyczną pochodną alkaloidów sporyszu o wielokierunkowym działaniu na metabolizm mózgu oraz krążenie mózgowe i obwodowe.
ZASTOSOWANIE: Ostre i przewlekle zaburzenia krążenia mózgowego oraz zaburzenia metabolizmu mózgu spowodowane miażdżycą tętnic, zakrzepami, zatorami lub atakami przemijającego niedokrwienia mózgu (np. zaburzenia poznawcze, upośledzenie pamięci oraz koncentracji charakterystyczne dla łagodnej oraz umiarkowanej demencji starczej, bóle głowy), - ostre i przewlekłe zaburzenia krążenia obwodowego na tle organicznym i czynnościowym w naczyniach obwodowych spowodowane chorobami kończyn (np. arteriopatia kończyn, choroba Burgera i Raynauda), - migreny i bóle głowy pochodzenia naczynioruchowego, - ostre i przewlekle zaburzenia krążenia w naczyniach krwionośnych siatkówki i naczyniówki, naczyniowe retinopatie, nawrotowe skurcze tętnicy wewnętrznej siatkówki, - ostre i przewlekłe zaburzenia krążenia w uchu wewnętrznym (zawroty głowy szumy uszne, skurcze, zakrzepy i zatory naczyń tętniczych).
INTERAKCJA:
PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na nicergoline lub którykolwiek inny składnik leku. Ostry krwotok mózgowy. Niedociśnienie tętnicze lub skłonność do ortostatycznych (związanych z postawą stojącą) spadków ciśnienia krwi. Ciąża i karmienie piersią. Świeży zawał mięśnia sercowego. Ciężka bradykardia (wolne bicie serca). Jednoczesne stosowanie leków ß-adrenomimetycznych (np. adrenalina).
DZIAŁANIA NIEPORZĄDANE: Jak każdy lek, Nilogrin może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Nicergolina jest na ogół dobrze tolerowana; większość działań niepożądanych ma niewielkie nasilenie i przemijający charakter, zazwyczaj nie powodując konieczności przerywania leczenia. Poniżej wymieniono możliwe działania niepożądane nicergoliny zgodnie z klasyfikacją układów i narządów. Zaburzenia serca, zaburzenia naczyniowe Niedociśnienie, bradykardia (rzadkoskurcz). Zaburzenia układu nerwowego. Nadmierna potliwość, zaburzenia snu, omdlenia, pobudzenie, senność, zawroty głowy, bezsenność, niepokój, uderzenia gorąca (uczucie gorąca i zaczerwienienie twarzy), zwiększenie apetytu. Zaburzenia żołądka i jelit. Nudności, wymioty, nadkwaśność treści żołądka, zgaga. Zaburzenia układu rozrodczego i piersi. Niemożność osiągnięcia ejakulacji (objaw taki jest znanym działaniem niepożądanym leków ?-adrenolitycznych). Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia. Zmiany w opłucnej i w płucach. Objawy ustępują zwykle po upływie kilku miesięcy od odstawienia pochodnej ergoliny. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej. Rumień, pokrzywka. Zaburzenia układu immunologicznego. Reakcje nadwrażliwości. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania. Złe samopoczucie. U niektórych osób w czasie stosowania preparatu Nilogrin mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych nie wymienionych w tej ulotce należy zasięgnąć porady lekarza.
DAWKOWANIE: Lek Nilogrin należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Dorośli: Dawkę ustala się indywidualnie, w zależności od reakcji na leczenie. Dawki dobowe nicergoliny wynoszą od 10 do 60 mg. Najczęściej podaje się 30 mg na dobę (3 razy po 1 tabletce 10 mg) lub 60 mg na dobę (2 razy po 1 tabletce 30 mg). U pacjentów wrażliwych, u których nicergolina powoduje trudności w zasypianiu lub bezsenność, zaleca się podawanie w dwóch dawkach dobowych, rezygnując z dawki wieczornej przyjmowanej przed udaniem się na spoczynek. U pacjentów wymagających podawania nicergoliny raz na dobę, całą dawkę leku należy podawać rano. W przypadku wrażenia, że działanie leku Nilogrin jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Większe opakowanie