Fortrans prosz.74G*4 sasz. LEK WYDAWANY NA RECEPTĘ LEKARSKĄ - TYLKO DO ODBIORU OSOBISTEGO!
Fortrans prosz.74G*4 sasz. LEK WYDAWANY NA RECEPTĘ LEKARSKĄ - TYLKO DO ODBIORU OSOBISTEGO!
DZIAŁANIE: Fortrans jest lekiem przeczyszczającym o działaniu osmotycznym.
ZASTOSOWANIE: Oczyszczanie okrężnicy w przygotowaniu pacjentów: do badań endoskopowych lub radiologicznych; do zabiegów chirurgicznych na okrężnicy.
INTERAKCJA: Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Biegunka będąca skutkiem stosowania preparatu Fortrans może spowodować znaczne zaburzenia wchłaniania jednocześnie podawanych leków.
PRZECIWWSKAZANIA: Jeśli pacjent jest nadwrażliwy na makrogol, sole lub którykolwiek z pozostałych składników leku Fortrans; jeśli pacjent jest w ciężkim stanie ogólnym, np. jest odwodniony lub ma ciężką niewydolność serca; jeśli pacjent jest w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej lub jakiejkolwiek innej choroby jelita (okrężnicy), prowadzącej do nadmiernej kruchości błony śluzowej; jeśli u pacjenta występuje zwiększone ryzyko niedrożności jelit; jeśli u pacjenta występuje perforacja przewodu pokarmowego lub zwiększone ryzyko perforacji przewodu pokarmowego.
DZIAŁANIA NIEPORZĄDANE: Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Bardzo często (występują u więcej niż 1 osoby na 10): nudności. Często (występują u 1 do 10 osób na 100): wymioty. Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): ból i rozdęcie brzucha, pokrzywka, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny. Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
DAWKOWANIE: Fortrans należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Lek stosowany wyłącznie u dorosłych. Do podawania doustnego. Dawkowanie wynosi około jednego litra roztworu na 15 do 20 kg masy ciała, co odpowiada średniemu dawkowaniu od 3 do 4 litrów roztworu. Aby otrzymać jeden litr roztworu, zawartość jednej saszetki należy rozpuścić w jednym litrze wody. Wymieszać do całkowitego rozpuszczenia proszku. Roztwór można podawać albo w dwóch dawkach podzielonych (2 litry wieczorem w dniu poprzedzającym badanie lub zabieg i 1-2 litry rano w dniu badania lub zabiegu; na ogół zaleca się, aby ostatnią porcję płynu pacjent przyjął na 3-4 godziny przed badaniem lub zabiegiem) lub w pojedynczej dawce (3-4 litry wieczorem w dniu poprzedzającym badanie lub zabieg). W razie jakichkolwiek wątpliwości należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.