Isoptin 40mg x 40 tabl.powl. LEK WYDAWANY NA RECEPTĘ LEKARSKĄ - TYLKO DO ODBIORU OSOBISTEGO!
Isoptin 40mg x 40 tabl.powl. LEK WYDAWANY NA RECEPTĘ LEKARSKĄ - TYLKO DO ODBIORU OSOBISTEGO!
DZIAŁANIE: Lek Isoptin jest dostępny w postaci tabletek powlekanych zawierających 40 mg lub 80 mg substancji czynnej - werapamilu chlorowodorku. Werapamilu chlorowodorek jest selektywnym antagonistą wapnia działającym bezpośrednio na mięsień sercowy. Działanie leku polega na hamowaniu przechodzenia jonów wapnia przez błonę komórkową do komórek mięśnia sercowego i do komórek mięśni naczyń krwionośnych. Lek działa przeciwnadciśnieniowo oraz przeciwarytmicznie. Działanie przeciwnadciśnieniowe leku jest wynikiem zmniejszenia oporu obwodowego bez jednoczesnego zwiększenia częstości akcji serca. W przypadku prawidłowego ciśnienia tętniczego lek nie wykazuje istotnego działania hipotensyjnego. Działanie przeciwarytmiczne, zwłaszcza w przypadku występowania nadkomorowych zaburzeń rytmu serca, polega na zwalnianiu przewodzenia w węźle przedsionkowo-komorowym. W wyniku tego następuje, w zależności od rodzaju zaburzeń rytmu, przywrócenie rytmu zatokowego oraz (lub) normalizacja częstości skurczów komór. Lek nie powoduje zmiany prawidłowej częstości pracy serca lub tylko nieznacznie ją zmniejsza.
ZASTOSOWANIE: Lek Isoptin wskazany jest w leczeniu: - nadciśnienia tętniczego, - choroby wieńcowej (stany charakteryzujące się niewystarczającym zaopatrzeniem mięśnia sercowego w tlen), w tym: - przewlekłej stabilnej dławicy piersiowej, - niestabilnej dławicy piersiowej (z narastającym bólem, z bólem w spoczynku), - dławicy Prinzmetala, - dławicy po zawale mięśnia sercowego bez niewydolności serca, gdy nie jest wskazane stosowanie leków ß-adrenolitycznych, - zaburzeń rytmu serca takich, jak: napadowy częstoskurcz nadkomorowy, migotanie/trzepotanie przedsionków z szybkim przewodzeniem przedsionkowo-komorowym (z wyjątkiem zespołu Wolffa-Parkinsona- White?a [WPW] lub zespołu Lowna-Ganonga-Levine?a [LGL]).
INTERAKCJA:
PRZECIWWSKAZANIA: Nie stosować leku Isoptin: - jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na werapamilu chlorowodorek lub na którykolwiek z pozostałych składników leku, - we wstrząsie kardiogennym, - w ostrym, powikłanym zawale mięśnia sercowego, - w bloku przedsionkowo-komorowym II° lub III° (z wyjątkiem pacjentów ze sprawnym stymulatorem serca), - w zespole chorego węzła zatokowego (z wyjątkiem pacjentów ze sprawnym stymulatorem serca), - w zastoinowej niewydolności serca, - w migotaniu/trzepotaniu przedsionków z dodatkową drogą przewodzenia (np. zespół Wolffa- Parkinsona-White?a [WPW], zespół Lowna-Ganonga-Levine?a [LGL]).
DZIAŁANIA NIEPORZĄDANE: Jak każdy lek, lek Isoptin może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania niepożądane wymieniono poniżej wg klasyfikacji układów i narządów: Zaburzenia układu immunologicznego. Reakcje nadwrażliwości. Zaburzenia układu nerwowego. Bóle głowy, ośrodkowe zawroty głowy, parestezje, drżenia mięśniowe, zaburzenia pozapiramidowe. Zaburzenia ucha i błędnika. Obwodowe zawroty głowy, szumy uszne. Zaburzenia serca. Blok przedsionkowo-komorowy (I°, II°, III°), rzadkoskurcz zatokowy, zatrzymanie akcji węzła zatokowego, obrzęki obwodowe, kołatanie serca, częstoskurcz, niewydolność serca. Zaburzenia naczyniowe. Niedociśnienie, zaczerwienienie skóry z uczuciem gorąca. Zaburzenia żołądka i jelit. Nudności, wymioty, zaparcia, niedrożność jelit, przerost dziąseł, bóle brzucha, dyskomfort w jamie brzusznej. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej. Obrzęk naczynioruchowy, zespół Stevensa i Johnsona, rumień wielopostaciowy, wysypka plamkowogrudkowa, łysienie, pokrzywka, plamica, świąd.Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej. Osłabienie siły mięśni, bóle mięśni, bóle stawów. Zaburzenia układu rozrodczego i piersi. Zaburzenia wzwodu, ginekomastia, mlekotok. Zaburzenia ogólne i reakcje w miejscu podania. Uczucie zmęczenia. Badania diagnostyczne. Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zwiększenie stężenia prolaktyny we krwi. Po wprowadzeniu do obrotu informowano o jednym przypadku porażenia (niedowład czterokończynowy) po jednoczesnym zastosowaniu werapamilu i kolchicyny.Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
DAWKOWANIE: Lek Isoptin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Dawkę leku należy dobierać indywidualnie w zależności od nasilenia choroby. Długoletnie doświadczenia kliniczne potwierdzają, że we wszystkich wskazaniach dobowa dawka wynosi zazwyczaj od 240 mg do 360 mg. Podczas długookresowego stosowania dawka dobowa nie powinna przekraczać 480 mg, natomiast w leczeniu krótkookresowym można stosować większą dawkę. Czas stosowania leku jest nieograniczony. U pacjentów z niewydolnością wątroby, metabolizm leku jest w mniejszym lub większym stopniu zwolniony w zależności od nasilenia zaburzenia czynności wątroby, co sprawia, że lek działa silniej i dłużej. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność podczas dobierania dawki u pacjentów z niewydolnością wątroby i w początkowym okresie leczenia podawać małe dawki. Isoptin 40 tabletki powlekane 40 mg należy stosować u pacjentów, którzy powinni wykazać zadowalającą odpowiedź na małe dawki (np. pacjenci z niewydolnością wątroby lub w podeszłym wieku). U pacjentów wymagających większych dawek (np. 240 mg do 480 mg werapamilu chlorowodorku na dobę) należy stosować lek Isoptin 80 względnie Isoptin SR lub Isoptin SR-E 240. Tabletkę należy połykać w całości (nie ssać ani nie rozgryzać) popijając odpowiednią ilością płynu, najlepiej w trakcie lub bezpośrednio po posiłku. Dorośli i młodzież o masie ciała ponad 50 kg Nadciśnienie: 120 mg do 480 mg na dobę w trzech dawkach podzielonych. Choroba wieńcowa, napadowy częstoskurcz nadkomorowy, migotanie przedsionków i trzepotanie przedsionków: 120 mg do 480 mg na dobę w trzech lub czterech dawkach podzielonych. Dzieci (wyłącznie w zaburzeniach rytmu serca). Wiek do 6 lat: 80 mg do 120 mg werapamilu chlorowodorku na dobę w dwóch lub trzech dawkach podzielonych. Wiek od 6 do 14 lat: 80 mg do 360 mg werapamilu chlorowodorku na dobę w dwóch, trzech lub czterech dawkach podzielonych.
Większe opakowanie