Lokren 20mg x 28 tabl.powl. LEK WYDAWANY NA RECEPTĘ LEKARSKĄ - TYLKO DO ODBIORU OSOBISTEGO!
Lokren 20mg x 28 tabl.powl. LEK WYDAWANY NA RECEPTĘ LEKARSKĄ - TYLKO DO ODBIORU OSOBISTEGO!
DZIAŁANIE: Występuje w postaci tabletek powlekanych i zawiera substancję czynną chlorowodorek betaksololu. Betaksolol jest kardioselektywnym lekiem działającym ß-adrenolitycznie. Lek podawany raz na dobę zapewnia dużą skuteczność działania przeciwnadciśnieniowego.
ZASTOSOWANIE: Nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienia serca.
INTERAKCJA:
PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na chlorowodorek betaksololu lub którykolwiek składnik produktu, występuje ciężka postać astmy i ciężkie przewlekłe choroby obturacyjne płuc, występuje nie leczona niewydolność serca, wstrząs kardiogenny, blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia ( z wyjątkiem osób z wszczepionym stymulatorem), dławica Prinzmetala (jako jedyne leczenie), zaburzenia czynności węzła zatokowo-przedsionkowego, bradykardia , ciężka postać choroby Raynauda i ciężkie zaburzenia tętnic obwodowych, nie leczony guz chromochłonny nadnerczy, nadciśnienie tętnicze, reakcje anafilaktyczne w wywiadzie, kwasica metaboliczna, w przypadku jednoczesnego stosowania leku Lokren 20 z floktafeniną lub sultoprydem.
DZIAŁANIA NIEPORZĄDANE: Jak każdy lek, Lokren 20 może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one występują. Często mogą wystąpić (u mniej niż u 1 na 10 pacjentów): bóle i zawroty głowy, osłabienie, bezsenność, bóle żołądka, biegunka nudności i wymioty, bradykardia, oziębienie kończyn, impotencja. Rzadko mogą wystąpić (u mniej niż u 1 na 1000 pacjentów): zmiany skórne w tym łuszczycopodobne wykwity skórne lub zaostrzenie łuszczycy, zaburzenia depresyjne, niewydolność serca, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zwolnienie przewodzenia przedsionkowo-komorowego lub zaostrzenie istniejącego bloku przedsionkowo-komorowego, zespół Raynauda , nasilenie istniejącego chromania przedsionkowego, skurcz oskrzeli. W rzadkich przypadkach notowano pojawienie się przeciwciał przeciwjądrowych którym w wyjątkowych przypadkach towarzyszyły objawy kliniczne, takie jak układowy toczeń rumieniowaty i przemijały po zakończeniu leczenia. Bardzo rzadko mogą wystąpić (u mniej niż u 1 na 10000 pacjentów): parestezja objawowa, zaburzenie widzenia, omamy, splątanie, koszmary senne, hipoglikemia lub hiperglikemia. Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza.
DAWKOWANIE: Lek należy zawsze stosować zgonie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Zazwyczaj stosowana dawka leku to jedna tabletka 20 mg raz na dobę. Dołączony do opakowania pasek kalendarza z oznaczonymi dniami tygodnia ułatwi pacjentowi przyjmowanie leku. Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością nerek: dawkę należy dostosować do czynności nerek. W przypadku klirensu kreatyniny większego niż 20ml/minutę, dostosowanie dawki nie jest konieczne. jakkolwiek wskazana jest ścisła kontrola lekarska na początku leczenia dopóki stężenie leku we krwi nie osiągnie równowagi (średnio 4 dni). U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 20 ml/minutę) zalecana dawka wynosi 10mg/dobę. U pacjentów z niewydolnością wątroby zmiana dawkowania nie jest konieczna. Jakkolwiek ścisła kontrola lekarska szczególnie na początku leczenia jest wskazana. U pacjentów w podeszłym wieku leczenie należy rozpocząć od najmniejszej skutecznej dawki leku. Konieczna jest regularna kontrola lekarska pacjenta. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Większe opakowanie