Darmowa dostawa od 299,00 zł
Do darmowej wysyłki brakuje Ci 299,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rak piersi. Diagnostyka obrazowa.

2022-03-18
Rak piersi. Diagnostyka obrazowa.

Rak piersi - walka i nadzieja

Rak piersi to jedna z najczęstszych chorób nowotworowych w Polsce i na całym świecie, a każdy z nas prawdopodobnie zna lub słyszał o osobie dotkniętej tą chorobą. Niestety, często historie tych pacjentek nie przynoszą optymizmu, co utrwala przekonanie, że rak piersi jest nieuleczalny i prowadzi nieuchronnie do śmierci. Na szczęście rośnie grupa kobiet, które dzięki wykryciu choroby na wczesnym etapie zostały wyleczone i cieszą się życiem przez wiele lat. Dlatego ważne jest, aby edukować społeczeństwo na temat możliwości wczesnej diagnozy i skutecznego leczenia tej choroby.

Walka ze strachem przed rakiem

Strach przed rakiem często jest tak głęboko zakorzeniony w społeczeństwie, że kobiety unikają zgłoszenia się do lekarza nawet po wyczuciu guza w piersi. To prowadzi do diagnozy w zaawansowanym stadium choroby, gdy szanse na wyleczenie są już znacznie ograniczone. Dlatego ważne jest, aby kobiety nie bały się zgłosić do specjalisty, gdy zauważą niepokojące zmiany w swoich piersiach.

Badania przesiewowe - klucz do wczesnej diagnozy

Jednym z kluczowych narzędzi w walce z rakiem piersi są badania przesiewowe, które pozwalają na wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie. Jednym z takich badań jest mammografia, której regularne wykonywanie jest zalecane kobietom w wieku 50-69 lat co 24 miesiące. Kobiety o wyższym ryzyku choroby powinny być objęte programem opieki dostosowanym do swojego indywidualnego ryzyka.

Mammografia - kluczowe badanie przesiewowe

Mammografia to badanie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie do obrazowania tkanek piersi. Jest to niezwykle skuteczna metoda w wykrywaniu zmian nowotworowych. Radiolodzy poszukują w mammografii guzków, mikrozwapnień oraz innych objawów sugerujących obecność raka.

Tomosynteza i mammografia spektralna

Ostatnio wprowadzono także bardziej zaawansowane metody mammografii, takie jak tomosynteza i mammografia spektralna ze wzmocnieniem kontrastowym. Te techniki pozwalają na jeszcze dokładniejszą ocenę tkanek piersi, szczególnie przy gęstej budowie gruczołowej.

Ultrasonografia i rezonans magnetyczny

Oprócz mammografii stosuje się także inne badania obrazowe, takie jak ultrasonografia i rezonans magnetyczny, które pomagają w różnicowaniu zmian łagodnych od złośliwych. Te badania są szczególnie przydatne w przypadku trudnych do zinterpretowania wyników mammografii.

Skala BI-RADS

Wszystkie wyniki badań obrazowych są oceniane według skali BI-RADS, która pozwala na jednoznaczne określenie charakteru zmian w piersiach i podjęcie odpowiednich działań diagnostycznych.

Zgłaszanie się na badania - klucz do sukcesu

Najważniejszym elementem walki z rakiem piersi jest regularne zgłaszanie się kobiet na badania przesiewowe. Statystyki pokazują, że niestety wiele kobiet unika tych badań, co prowadzi do późnej diagnozy choroby. Dlatego ważne jest, abyśmy zachęcali nasze bliskie osoby do regularnych badań i nie bagatelizowali żadnych niepokojących objawów.

Podsumowanie

Rak piersi to choroba, która może być skutecznie leczona, jeśli zostanie wykryta we wczesnym stadium. Dlatego ważne jest, abyśmy dbali o swoje zdrowie i regularnie poddawali się badaniom przesiewowym. Tylko wtedy będziemy mieli szansę na całkowite wyleczenie lub długotrwałe kontrolowanie choroby. Nie bójmy się diagnozy - to nasza szansa na życie.

Eksperci:

lek. med. Justyna Guz

dr n. med. Bogumiła Ciseł specjalista onkologii klinicznej   

 

Bibliografia: Jassem J, Krzakowski M, Bobek-Billewicz B et al. Breast cancer. Oncol Clin Pract 2018 (Wytyczne postępowania diagnostyczno-terapeutycznego PTOK) Onkologia Kliniczna Tom I. Pod red. Krzakowskiego M et al. 2014. ISBN: 978-83-7599-797-2 Rak piersi Praktyczny Przewodnik dla lekarzy. Wyd. 3. Pod red. Jassema J i Krzakowskiego M. 2019. ISBN: 978-83-66145-78-8.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel